Święto Wina w Janowcu 2019

W ostatni weekend maja, w święto patrona winiarzy, Św. Urbana, na zamku w Janowcu miała miejsce kolejna X już edycja, Święta Wina w Janowcu, goszcząca dwunastu producentów. Nie byłem tam przez kilka lat i jestem pod wielkim wrażeniem zmian, jakie zaszły wśród polskich winiarzy ze Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły przez zaledwie trzy lata.

Pamiętam, że będąc na tej imprezie trzy lata wcześniej,  wina białe raziły zielonymi aromatami niedojrzałych gron, a w czerwonych dominował aromat buraków. Obecnie to już przeszłość, większość winiarzy nabrała doświadczenia i panuje zarówno nad uprawą gron jak i nad procesem winifikacji.

Szczególne wrażenie zrobiły na mnie wina z trzech winnic, które zresztą należą do czołówki polskiego winiarstwa z tego regionu i które zdobywają rokrocznie wiele nagród. Te trzy winnice to Winnica Solaris, Dom Bliskowice i Skarpa Dobrska.

 

Winnica Solaris

Winnica Solaris co roku podnosi poprzeczkę, oferując niebanalne, ciekawe wina, tak bardzo pasujące do naszego klimatu i kuchni.

Winnica Solaris Feeling 2018

Feeling to wino zrobione w 100% z rieslinga, bardzo świeże, owocowe, pełne aromatów kwaśnych, żółtych mirabelek i świeżego, zielonego jabłka. Bardzo czyste, świetnie zrobione, bez wad, strzeliste i owocowe. Dla mniej najlepsze wino tegorocznej edycji Święta Wina. Ocena 3.5/5, *cena 60 zł.

 

01. Feeling Solaris_

 

Winnica Solaris Hiberia 2018

Kolejne świetne wino z Winnicy Solaris, to Hiberia, będące kupażem hibernala, seyval blanc i jutrzenki, czyli bardzo popularnych nad Wisłą odmian hybrydowych.

Bardziej zielone, z lekko szparagowymi nutami, z wyraźną, świeżą ziołową nutą. Bardzo czyste i pijalne. Świetne wino, które sprawdzi się w naszym klimacie. Bardzo „polskie” wino, pełne aromatów polskich łąk, dobrze się sprawdzi do sałatki z dodatkiem mniszka, świeżego oregano i estragonu. Ocena 3/5, *cena 60 zł.

 

02. Hibera_

Winnica Solaris Johanis 2018

Odmiana johanniter przeżywa obecnie swój okres chwały w Polsce. Jest to bardzo wdzięczna krzyżówka na bazie rieslinga, która pozwala na robienie win o dużym spektrum aromatów od lekko owocowych na bazie zielonego jabłka i świeżych żółtych śliwek, w wersjach wytrawnych bardzo kwasowych, aż po bardzo owocowe lekkie, zwiewne wina, kiedy zostawimy tam więcej cukru resztkowego. Niemniej jednak w każdej wersji zbudowane one są na kwasowości i z reguły są lekkie i rześkie.

W przypadku Johanisa od pana Macieja Mickiewicza mamy do czynienia z winem półwytrawnym, z dozą cukru resztkowego. W efekcie powstało ciekawe połącznie zielonych, trochę trawiastych, agrestowych nut, z delikatną, owocową słodyczą. Wino jest idealnym winem środka, powinno przypaść do gustu i tym bardziej wymagającym konsumentom, którym nie przeszkadza kwasowość, i tym, którzy w winie szukają odrobiny słodyczy. Bardzo dobre wino. Ocena 3/cena 50 zł.

03. Johanis_

Winnica Solaris Solero 2018

Z kolei słodkie wino Solero, zrobione na bazie szczepu solaris, to świetny przykład wina słodkiego, ale skutecznie zbalansowanego przez orzeźwiającą kwasowość szczepu. Solero kusi aromatami skoszonej łąki, słodkim, soczystym, gęstym owocem mango, brzoskwini i dojrzałego jabłka, podprawionym  skórką z cytryny i limonki. Świetny balans, świetne wino. Ocena 3/5, *cena 60 zł.

04. Solero_

Winnica Solaris Ambrozja 2018

Bardzo udana próba wina deserowego na bazie odmiany muscaris. Świetnie się sprawdzi do szarlotki czy naleśników z syropem. Trochę może brakuje kwasowego finiszu, co sprawia, że wino wydaje się trochę płaskie, ale jest to naprawdę uczciwie zrobione, solidne wino deserowe. Ocena 3.5, *cena 60 zł.

05. Ambrozja_

 

Winnica Solaris Regini 2018

Czerwone wino nie stanowi podstawy produkcji naszych rodzimych winiarzy, co jest zrozumiałe, chociażby ze względu na wymagania klimatyczne (ciekawe jak długo jeszcze), ale nie znaczy to wcale, że jakość tych win nie nadąża za jakością win białych. Tutaj też się wiele dzieje, a na tym polu od lat prym wiodą dwie odmiany, mianowicie rondo i regent, gdzie ten ostatni często występuje z dodatkiem cabernet cortis. Regent w polskich warunkach daje wina eleganckie, owocowe, z aromatami wiśni i czarnej i czerwonej porzeczki.

Wino Regni, to 100% odmiany regent, wino dojrzewało 5 miesięcy w używanych beczkach z dębu francuskiego. Użycie beczki dodało temu winu dodatkowego wymiaru, bo oprócz wyraźnego profilu owocowego, głównie wiśni, malin i czarnej porzeczki, dodało mu trochę taniny, nut dębowych i ziemistych. Kolejne bardzo dobrze zbalansowane i bardzo pijalne wino. Ocena 3/5.

03. Regini_

Dom Bliskowice

Kolejna winnica, zaliczana do polskiej ekstraklasy winiarskiej, to Dom Bliskowice. Ta winiarska inicjatywa zadziwia nas co roku świetnymi, coraz bardzie złożonymi i ciekawymi winami. Ponadto wyróżnia się skutecznie poprzez wprowadzanie skutecznych działań marketingowych, jak na przykład system nazewnictwa oparty o kody składające się liter i cyfr, jak J18 czy F16, czy też zaprzęgnięcie w promocję młodych artystów, którzy przygotowali serię inspirujących i unikatowych etykiet, jak ta na winie Dzik.

Dom Bliskowice J18

Lech Mill znany jest z organicznego podejścia i robienia win maksymalnie naturalnych i oryginalnych. W tym przypadku to wino ma bazie grom johannitera przeszło kilkudniową macerację ma skórkach i spontaniczną fermentacje. W rezultacie pijemy wino rześkie, zdominowane przez soczyste, żółte owoce, o wysokiej kwasowości, w lekkim zwiewnym stylu, ale nie jest to lekkie, tarasowe wino, o którym zapomina się zraz po wypiciu. To wino ma ciało i materię i może towarzyszyć poważniejszym posiłkom, na przykład na bazie białego mięsa, czy zimnych wędlin. Ocena 3/5.

08. J18_.jpg

Dzik ’18

Dzik to prawdziwy dzikus wśród win nad Wisłą. W tym autorskim i bardzo oryginalnym winie znajdziemy aż trzy odmiany: seyval blanc, hibernal i riesling. Wino przeszło spontaniczną fermentacje i aż kilkutygodniową macerację na skórkach. Dzięki temu wino nabrało ciała, głębi i ciężaru, a w stylu nawiązuje do win pomarańczowych. Na razie jest nadal bardzo świeże, o dającej o sobie znać kwasowości, do tego bardzo owocowe, o aromatach żółtego jabłka, żółtych śliwek, skórki z cytryny i pomarańczy, pojawiają się też aromaty kandyzowanych owoców. Wino jest bogate i z czasem może pewnie tylko zyskać. Na razie można się nim cieszyć solo, ale warto pomyśleć nad daniem, które pozwoli je docenić jeszcze bardziej.

07. Dzik_

Winnica Pasjonata

Miłą niespodziankę sprawiły mi wina z Winnicy Pasjonata. Ta nowa winnica pokazała dwa białe i dwa czerwone wina. Oba białe wina są zrobione z odmiany Seyval Blanc, oba noszą też tę samą nazwę, Rześki Poranek, z tym, że jedno ma dopisek „W”, wskazujący na wytrawność wina. O ile białym zabrakło trochę równowagi, dominowały nuty zielone, trawiaste, a alkohol trochę wystawał (12% i 12.5%), to wina czerwone zrobiły ma mnie dobre wrażenie. Wina czerwone też noszą tę samą nazwę, z tym, że jedno do nazwy  „Słoneczne popołudnie” ma dodaną literkę „R”, mającą wskazywać, że wino jest zrobione z odmiany na „r”, czyli rondo. Jest to o tyle dziwne, że drugie wino też jest zrobione z odmiany na „r”, a mianowicie z odmiany regent. Na miejscu właścicieli popracowałbym trochę nad nazwami, bo mogą one powodować nieco zamieszania, szczególnie, że łatwo przeoczyć te dodatkowe literki.

Na plus należy jednak wspomnieć bardzo ładne, przyciągające wzrok, klasyczne etykiety.

Wracając do win, to szczególnie spodobało mi się Słoneczne Popołudnie R, czyli wino z odmiany regent, z dodatkiem cabernet cortis. Bardzo smaczne, soczyste, świeże i owocowe wino. Czerwona porzeczka i wiśnia, z delikatną nutą liści porzeczki, z wyraźnym, kredowym finiszem. Ocena 3/5. Słoneczne Popołudnie bez „R”, to 100% odmiany rondo, tak bardzo popularnej nad Wisłą i mającej swoje gorsze i lepsze wcielenia. Ta wersja z Winnicy Pasjonata charakteryzuje się słodkimi aromatami czereśni, bez aromatów burka, często obecnych w winach z tej odmiany, i świeżą kwasowością. Bardzo pijalne i ciekawe. Ocena 2.5/5.

 

Winnica Skarpa Dobrska

Winnica Skarpa Dobrska wyrasta na zawodnika wagi ciężkiej, ich wina są dosyć szeroko dystrybuowane i dostępne, między innymi w sieci sklepów Wine Corner.

Anemone 2018

Nazwa nawiązuje do popularnego kwiatu zwanego anemonem lub zawilcem, spokrewnionego z jaskrem i powojnikiem. Natomiast w winie czeka na nas wytrawny johanniter, emanujący świeżością i nutami cytrusowymi, zakończony lekką goryczką. Bardzo przyjemne i pijalne wino. Ocena 3/5.

Dafne 2018

Dafne, to z kolei laur, zwany też wawrzynem. W kieliszku mamy do czynienia z eleganckim pinot gris, epatującym świeżo skoszoną łąką, suszonym sianem i suszonymi kwiatami. Dominuje słodka, miodowo-ziołowa nuta, zakończona goryczkowym Ocena 2.5/5

Riesling 2018
Moja ulubiona odmiana w rękach winiarzy Sylwii Herbsztajn i Leopolda Będkowskiego charakteryzuje się żywą kwasowością, soczystym miąższem żółtych śliwek i dojrzałych jabłek w towarzystwie aromatów ziół ze świeżo skoszonej łąki. Zresztą na nuta ziołowa jest charakterystyczna dla ich wszystkich win białych.

 

 

Zwaigelt 2018
Bardzo lubię lekkie wina czerwone, bez tanin, za to z wysoką kwasowości. I taki jest właśnie Zwaigelt z Winnicy Skarpa Dobrska. Jest to czerwone wino na lato, pełne owocowych aromatów czerwonych owoców, takich jak kwaśna wiśnia, czerwona porzeczka i czereśnia, a do tego wzbogaca je kredowa mineralna nuta. Podawać lekko schodzone solo  lub do wędlin na zimno i z grilla. Ocena 3/5

Zwaigelt 2018

Różowy Zwaigelt 2018 wywołał wiele okrzyków podziwu wśród degustującej pobliczności. Faktycznie, nie jest to słodkie, landrynkowe rosé, ale poważne wino, które nawet steka się nie boi. Zrobione po tym, kiedy już odciśnięto sok z gron na wino czerwone, nadal może się pochwalić wyraźną strukturą i soczystym owocem malin i czerwonych porzeczek. Ocena 3/5.

 

 

Winnica Las Stocki

Na koniec wspomnę, że całką niezłą pracę wykonała winiarnia Las Stocki, która oferuje bardzo przyjemne białe wina, charakteryzujące się świetną równowagą i dużą owocowością. Każde z ich białych win jest pełne dojrzałych tropikalnych owoców. Ponadto to wrażenie owocowości jest spotęgowane dosyć wysokim cukrem resztkowym, ale nie brakuje im też kwasowości.

 

 

Winnica Widok Wojszyn

Do czołówki z pewnością zbliża się Winnica Widok Wojszyn, która eksperymentuje z wieloma odmianami i technikami w winiarni. Winnica Widok Wojszyn pokazała aż 9 win, z których aż trzy zdobyły wyróżnienia na festiwalu, po pierwsze wyśmienity gewürztraminer Trapite 2018, o klasycznym aromacie owoców liczi i płatków różanych, pinot noir Credo 2018 i bardzo dobry kupaż zweigelta i  blaufränkischa, San Esco 2018, zachwycający świeżymi wiśniami i czarnymi i czerwonymi porzeczkami.

Repossia Riesling 2016 i Risonite Riesling 2018

Miałem okazję porównać dwa rieslingi, jeden z 2018, a drugi z 2016. Te dwa lata różnicy wpłynęły znacząco na walory smakowe wina.

Repossia Riesling z 2016 nabrał głębi, zmienił kolor na bursztynowo pomarańczowy i w wyniku lekkiego utlenienia stał się prawie winem pomarańczowym. Oprócz żółtych owoców pojawiły się aromaty kandyzowanej skórki pomarańczowej i aromaty kopru. Nadal wysoka kwasowość sprawia, że wino jest rześkie i bardzo pijalne. Ocena 2.5/5

Risonite Riesling 2018 z kolei okazał się być bardzo świeży i rześki, mineralny, z nutą rabarbaru. Ocena 2.5/5

 

 

Cheltonia, to wino na bazie chardonnay. Zazwyczaj nie lubię chardonnay w polskich winach, ale tutaj muszę zrobić wyjątek. Bardzo owocowe, żółte śliwki, dojrzałe brzoskwinie i zapach ziół, do tego dobry balans między kwasowością i cukrem resztkowym. Jestem na tak. Ocena 3/5.

 

 

Last but not least, Jura, Pinot noir 2016. Lekkie, jak przystało na pinot noir, z nutami czerwonych owoców w likierze, delikatne, lekkie, ale z dosyć zadziorną taniną. Bardzo dobre. Ocena 3/5.

 

 

 

*Podne ceny obwiązywały podczas sprzedaży w dniu Święta Wina w Janowcu.

Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane, 2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.

Wina degustowałem na koszt własny.

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacja, Podróże, Polska, Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s