Riesling na Święta

W drugi weekend grudnia odbył się IV Świąteczny Kiermasz Winicjatywy, gromadząc szereg importerów i przedstawicieli specjalistycznych sklepów winiarskich oraz przyciągnął tłumy odwiedzających.

Winicjatywa zorganizowała również degustacje tematyczne, gdzie można było lepiej poznać wina z oferty wystawców

W ramach degustacji Najlepsze Rieslingi na Święta, prowadzonej przez Marcina Jagodzińskiego, mieliśmy okazję przejść przez spektrum stylów, w jakich występuje Riesling, w różnych krajach i regionach.

  1. Frankland Estate Netley Road Riesling 2013 (96 zł, Wines United)

Region Frankland położony jest na południowym zachodzie Australii, trochę na uboczu od największego regionu winiarskiego Australii, Clare Valley, a wina tam robi się z winogron skupowanych z całego regionu, gdzie przeważają gleby z wysoką zawartością żelaza.

Kolor jasno żółty, dość blady, w nosie czuć dosyć wyraźne nuty naftowe, mimo, że wino jest jeszcze młode, oraz lekkie nuty owocowe. Istnieje opinia, że nuty naftowe w rieslingach pojawiają się w winach powstałych z winogron sadzonych na bardziej ubogich glebach. W ustach subtelny owoc, z dobrą kwasowością. Wino bardzo subtelne i dobrze poukładane.

Frankland Estate Netley Road Riesling 2013

  1. Schenk-Siebert Pfalz Riesling Kabinett trocken Aufstand 2013 (39 zł, Pod Pretextem)

Za tą długą nazwą kryje się jedno z lepszych win tej degustacji. Rodzina Schenk-Siebert z Palatynatu (Pfalz) może pochwalić się tradycjami winiarskimi sięgającymi XVIII wieku. Robią wina uczciwe, dobrej jakości, produkowane w zgodzie z tradycją regionu i w dobrej cenie. Roczniki 2013 i 2014 są uznawane za lata trudne dla win niemieckich z powodu kapryśnej i chłodnej pogody, ale Palatynat jest trochę cieplejszy od innych regionów, co w tym winie przełożyło się na aromaty białych i żółtych dojrzałych owoców. W ustach wino jest wytrawne ale dzięki 9 g/l cukru resztkowego, jest na granicy pół wytrawności. Kwasowość nie jest wyoka, a wino jest zdominowane przez czyste aromaty owocowe.

Schenk-Siebert Pfalz Riesling Kabinett trocken Aufstand 2013

  1. Paul Blanck Alzace Riesling 2014 (74 zł, DELiWINA)

Paul Blanck, jeden z najlepszych producentów alzackich prezentuje wino niezbyt ekspresyjen, powściągliwe i wycofane, w nosie i ustach dominują niezbyt intensywne aromaty dojrzałych czerwonych jabłek podkreślonych przez wysoką kwasowość. Rieslingi alzackie są zupełnie inne w charakterze od tych robionych w Niemczech. Na ogół nie zostawia się prawie wcale cukru resztkowego, dlatego wina są bardziej wytrawne, a aromaty idą bardziej w kierunku dojrzałych, jesiennych owoców.

Paul Blanck Alzace Riesling 2014

  1. Marek Krojcig Znad Pradoliny Riesling 2014 (49 zł, Mielżyński)

Winnica Winna Góra przywraca wiarę w odrodzenie Polskiego winiarstwa. Marek Krojcig z Winnej Góry robi tak dobre wina, że zostały one zauważone przez Roberta Mielżyńskiego i wprowadzone do sprzedaży w jego sklepach. Rieslingi Liryczny i Znad Pradoliny były już chwalone już na Winicjatywie tutaj i tutaj i warte są swojej ceny. Riesling znad Pradoliny z 2014 to półwytrawne wino z subtelnymi owocowym aromatami, na granicy półwytrawności z długim, słodko-kwaskowatym owocowym finiszem. To wino jest delikatne, świetnie ułożone i ma tylko 10% alkoholu. Dla mnie to będzie wino do wigilijnego śledzia.

Znad Pradoliny

  1. Max Ferdinand Richter Zeppelin Riesling Mülheimer Sonnenlay 2014 (50 zł, DELiWINA)

Kolejnym winem jest od znanego winiarza z Mülheim z nad Mozeli, z winnic położonych jakieś 150 kilometrów na zachód od Frankfurtu nad Menem jest wino z posiadłości Maxa Ferdinanda Richtera, zarządzanej przez jego potomków w ósmym i dziewiątym pokoleniu. Nazwa Zeppelin odnosi się do napawającej właścicieli dumy z faktu, że wino z ich posiadłości było serwowane na pokładach sterowców w latach 20-tych XX w.

Wino Max Ferdinand Richter Zeppelin Riesling Mülheimer Sonnenlay to wyszukane wino o aromatach dojrzałych jabłek, z nutami skórki cytrynowej i z długą mineralną końcówką. Podczas tej degustacji może nie miało swojego dnia, ale warto po nie sięgnąć.

Max Ferdinand Richter Zeppelin Riesling Mülheimer Sonnenlay 2014

  1. Faust Pfalz Riesling Spätlese feinherb Flagrantia 2014 (50 zł, Kondrat Wina Wybrane)

Jakieś 125 kilometrów na wschód, w kierunku Frankfurtu, w regionie Rheingau, usytuowanym na prawym brzegu Renu, znajduje się Winnica Faust, zarządzana przez seniora rodu Karl-Wernera oraz jego wnuka, głównego „winemakera” Franka Fausta. Wszystkie wina posiadaj certyfikat BIO, co oznacza, że zarówno w winnicy jak i winiarni, gdzie tworzy się wino, nie używa się sztucznych środków chemicznych.

Strona Winnicy Faust prowadzona jest w języku niemieckim i polskim, ale to nie jedyne jego związki z Polską, bo od niedawna Faust jest również odpowiedzialny za tworzenie win w Winnicy Turnau położonej 60 km na południe od Szczecina.

Co do wina, to oznaczenie feinherb oznacza wino wytrawne z delikatnie zaznaczoną słodyczą cukru resztkowego i to wino takie jest, o aromatach dojrzałych owoców, mineralne, odświeżające dzięki wysokiej kwasowości, ale stonowanej w końcówce słodyczą cukru resztkowego.

Faust Pfalz Riesling Spätlese feinherb Flagrantia 2014

  1. Weingut Markelbach Ürziger Würzgarten Riesling Auslese 2002 (8€ u producenta)

Na degustacji było jeszcze inne wino przyniesione specjalnie na tę okazję Marcina Jagodzińskiego. Był to riesling z 2002 z Winnicy Alfreda Markelbacha znad Mozeli, znajdującej się zaledwie 15 km na północ od posiadłości Maxa Ferdinanda Richtera.

Ten riesling to kwintesencja tradycyjnego, niemieckiego winiarstwa, osadzonego głęboko na tej ziemi i trwającego tam od wielu setek lat, niezwracającego uwago na zawieruchy historii. Takie wino można było pić w wieku XVIII, XIX, XX i możne je pić i w wielu XXI. Tu nie ma fajerwerków i sztucznych ogni smaku, to jest realne wino, gdzie czuć ziemię, czuć to, co ta ziemia rodzi, i to co dodaje od siebie winiarz, aby te wszystkie elementy połączyć w harmonijną całość.

Kupujcie, jeśli macie okazję na stronie producenta. Obecnie można kupić to wino z rocznika 2003 za 8€ + koszt wysyłki.

Dominują ewoluowane aromaty dojrzałych, kandyzowanych owoców i pojawia się charakterystyczna dla rieslinga nuta naftowa. W ustach na początku atakująca kwasowość, która w długiej końcówce jest zgaszona przez wyrafinowaną słodycz brzoskwini, suszonych daktyli, fig i dojrzałych jabłek. Wino jest soczyste i bardzo odświeżające. Takie wino pozwoli idealnie się wczuć w klimat ponad czterogodzinnego Parsifala Wagnera.

Auslese oznacza kategorię win wyprodukowanych z wybranych, w pełni dojrzałych gron winorośli zbieranych z pewnym opóźnieniem po osiągnięciu dojrzałości.

Weingut Markelbach Ürziger Würzgarten Riesling Auslese 2002

  1. Domdechant Werner Hochheimer Kirchenstück Riesling Trocken (78.52 zł, 13 Win)

Na koniec kilka słów o jeszcze jednym niemieckim producencie Rieslinga, sąsiadującego z winiarnią Karl-Werner-Faust, a mianowicie o posiadłości Domdechantwerner, należącej i zarządzanej do Dr. Franza Wernera.

W winnicy Domdechant Werner uprawia się prawie wyłącznie krzewy Rieslinga, dlatego też portfolio producenta jest dosyć szerokie. W sklepie 13 Win można kupić te wina od 57 zł.

Domdechant Werner Hochheimer Kirchenstück Riesling Trocken to już wino ze średniej półki, nazywanej przez producenta Grosse Lagen, co oznacza, że winogrona zbierane są wybranych, świetnych parceli. W nosie dojrzałe jabłka i cytrusy. W ustach wibrujące, jasne, strzeliste i bardzo mineralne. Jak określa to wino producent, jest to wino kapryśne, czarujące i kobiece.

Domdechant_Kurchestuck

Riesling, nazywany królewskim szczepem, zasługuje na zainteresowanie. Występuję w wielu stylach i świetnie łączy się z kuchnią. Rozpowszechniony głównie w Niemczech i francuskiej Alzacji towarzyszy smakom i aromatom znanym również w polskiej kuchni. Dlatego warto dać mu szansę i połączyć go z wigilijnym daniami.

Pomniżej mapka ukazująca jak w sumie skoncentrowany jest obszar, gdzie wina wyżej opisane powstają.

MAPA

Źródło: googlemaps.com

 

Wina 1-7 degustowałem na degustacji Najlepsze Riesling na Święta zorganizowanej przez Winicjatywę.

Wina z Domdechant Werner degustowałem na degustacji zorganizowanej przez sklep 13 Win.

Ceny na Kiermaszu na niektóre wina były promocyjne. W tekście ceny win są aktualne.

 

 

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacja i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s