Winnica Lidla

Lidl wszedł w nową epokę sprzedaży wina i od ubiegłego piątku sprzedaje wina przez internet. Nowy projekt, innowacyjna platforma do rezerwowania wina o nazwie winnicalidla.pl ruszył 3 listopada.

Ten nowy pomysł sieci Lidl został ogłoszony na spotkaniu w restauracji Genesis na placu Europejskimi przez prezesa sieci, pana Maksymiliana Branieckiego, sommeliera marki Lidl, pana Michała Jancika oraz pana Richarda  Bumpfielda, Masters of Wine.

Jest to obecnie najbardziej nowatorski koncept w podjeściu do oferowania i sprzedaży wina na naszym rynku. Jego oryginalność polega na tym, że łączy w sobie łatwość składania zamówień przez internet z bardzo wygodnym i bezpiecznym odbiorem zamówionych win w dowolnym sklepie Lidla na terenie całego kraju.

Takie rozwiązanie w dużych sieciach handlowych zostało zastosowane po raz pierwszy w Polsce, a jest również rzadkością za granicą. Do tej pory zamówienia przez internet obejmowały głównie produkty żywnościowe, które były dowożone do klienta, a wino było jednym z wielu produktów w koszyku i nigdy nie stanowiło podstawy zamówienia.

Lidl poszedł o krok dalej i stworzył specjalny kanał dystrybucji tylko dla wina, co świadczy o tym, jak poważnie do tego tematu podchodzi zarząd sieci Lidl. To nowatorskie użycie internetu z pewnością pomoże w zwiększeniu sprzedaży wina w Polsce, gdzie rynek wina nadal dynamicznie rośnie, a jego spożycie per capita jest nadal jednym z najniższych w Europie.

Lidl do tej pory zorganizował 130 akcji sprzedaży win, stworzył 20 katalogów z winami z różnymi akcjami tematycznymi. Głównym wyzwaniem dla Lidla w sprzedaży wina był brak możliwości zapewnienia tego samego asortymentu we wszystkich sklepach w różnych miastach Polski. Niektóre etykiety, szczególnie te z wyższej półki, nie były dostępne w sklepach w mniejszych miastach. Taki sposób dystrybucji prowadził do niezadowolenia klientów, którzy czuli się pokrzywdzeni, nie mogąc zakupić win, które zgodnie z ofertą, powinny być wszędzie dostępne.

Odpowiedzią na te słabości jest koncepcja winnicalidla.pl, czyli sklep internetowy, gdzie dostępne są wszystkie wina Lidla, które mogą być szybko dostarczone do każdego sklepu sieci, zgodnie z wyborem klienta. Lidl zapewnia ekspresową dostawę w ciągu jednego, dwóch dni. Opakowania kartonowe używane do transportu win są specjalnie wzmacniane i bardzo wytrzymałe i, jak zapewnia prezes, nawet przy upadku z wysokości sześciu metrów, kartony i zawartość powinny to wytrzymać.

Dzięki konceptowi winnicalidla.pl, sieć będzie mogła oferować znacznie więcej etykiet, ponieważ nie będzie ograniczona miejscem na półkach ekspozycyjnych. Obecnie kącik z winem nie jest zbyt wielki i tym samym, w ofercie mogło się znaleźć najwyżej kilkadziesiąt nowych etykiet za każdym razem.

Lidl, oferując wina w interncie, zwiększa znacznie ilość win w ofercie, a jednocześnie jest w stanie zapewnić optymalne warunki przechowania win, zarówno zapewniając przechowywanie w odpowiedniej temperaturze, jak i izolując wino od światła słonecznego. Dzisiaj klient kupując wino przez internet, błyskawicznie otrzymuje butelkę w świetnym stanie i co najważniejsze nie musi się martwić o bezpieczeństwo płatności, bo w tym systemie klient płaci przy kasie w sklepie, w dowolnej formie, gotówką lub kartą.

winnicalidla.pl ruszyła 3 listopada, nawigacja po stronie jest prosta i intuicyjna, wina podzielone na kategorie, a system filtrów pozwala na zawężenie poszukiwań według kraju, koloru i ceny.

Lidl wprowadził własną punktację dla win i według niej, w nowej ofercie zaledwie 16 etykiet otrzymało ocenę w przedziale 80-84 punkty, a aż 55 etykiet uzyskało wynik w przedziale 85-95 punktów.

Na prezentacji Lidl zaprezentował 41 win, z których poniżej przedstawiam te najbardziej interesujące.

Ribolla Gialla Spumanet Extra Dry, Giuseppe & Luigi Friuli – Venezia Giulia IGP
W nosie aromaty gruszki, białych kwiatów, w ustach przyjemna pienistość, pojawiają się te same aromaty gruszki, skórki cytrynowej i białych kwiatów, podkreślonych ożywczą  kwasowością. Cena 49.99 zł, Ocena 3/5.

01. Ribolla Gialla.jpg

 

Franciacorta Brut, Barone dell’Isola, Franciacorta DOCG

Miodowy nos, lekkie aromaty brioszki i miodu, brzoskwinia, kwiat pomarańczy.  Bardzo dobre wino w dorej cenie. Cena 44.99 zł, ocena 3.5/5.

02-franciacorta-brut-barone-dellisola-e1509919156453.jpg

Leval-Clement Grande Reserve Brut Champagne AOC

Szampan w sam raz na dobrą okazję, na przykład można też go otworzyć podczas najbliższego Sylwestra. W nosie skórka cytrynowa, delikatne aromaty ciasta drożdżowego, pienisty i delkatny. Cena 89.99 zł, ocena 3/5.

03. Leval-Clement Grande Reserve Brut Champagne AOC

 

Muscadet Sèvre et Maine sur Lie, Domaine de Begrolles, Muscadet Sevre et Maine AOC, 2015

Jak to w przypadku muscadetów, w nosie mokry kamień oraz zielone jabłko i pewna masłowość, dzięki temu, że dojrzewał na osadzie, ale trochę brakuje do najlepszych muscadetów. Można, ale  w tej cenie 27.99 zł to za drogo. Ocena 2/5.

IMG_8012

 

Apremont, Vin de Savoie AOC, 2016

Wina z Sabaudii cieszą się powodzeniem wśród polskich klientów, bo są przystępne cenowo i atrakycjne dzięki swojej wysokiej kwasowości i świeżym aromatom kwaśnego, zielonego jabłka i pigwy. Dajmy mu szansę. Cena 27.99 zł, Ocena 2/5.

08. Apremont Vin de Savoie

Sauvignon Blanc „Les Parcelles” Paul Buisse,  Touraine AOP, 2016

Bardzo przyjemne i przystępne Sauvignon Blanc, z klasycznymi aromatami, pokrzywy, zielonej papryki, kiwi. Cena 29.99 zł, ocena 3/5.

09. Sauvignon Blanc Les Parcelles

Falanghina del Sannio, Masterobernardino, Falanghina del Sannio DOC, 2016

Bardzo dobra Falanghina, która wywołała zachwyt podczas tej degustacji, pełna aromatów dojrzałego jabłka, gruszki, brzoskwini i moreli, jest też ten charakterystyczny aromat banana. Solidne, pełne wino. Warto je spróbować. Cena 44.99 zł. Ocena 3/5.

10. Falanghina del Sannio

 

Anxo Martin, Alma Atlantica, Rias Baixas DO, 2015

Spodobało mi się to Albariño, z lekko słonawym posmakiem, pełne, aromatyczne i bardzo owocowe. Jedno z najlepszych win białych tej oferty. Cena 29.99 zł, Ocena 3/5.

 13. Anxo Martin albarino Rias Baixas

 

Pinot Gris, Weiber, Alsace AOC, 2016

Ciekawe Pinot Gris, o aromatach dojrzałych jabłek i gruszek, z ładną kwasowością, dobre. Cena 29.99 zł, ocena 3/5,

 15. Pinot Gris, Weiber Alsace AOC 2016

Sauvignon Blanc Limited Edition, Cimarosa, Valle de San Antonio, 2015.

Proste Sauvignon Blanc, dobre, choć powyższe „Les Parcelles” jest lepsze, a tyklko 2 zł droższe. Cena 27.99 zł, ocena 2.5/5.

16. Sauvignon Blanc Limited Edition, Cimarosa

Gewurtztraminer, Grand Cru Marcrai, Alsace AOC, 2015

To wino pojawia się w Lidlu po raz kolejny i jest udane, mocno skoncentrowane, z aromatami róży i owocu liczi. Cena 39.99 zł, ocena 3/5.

Gewurtztraminer Grand Cru Marcrai Alsace AOC 2015

Gamay „Testevinage”, Lez Vignerons du Vieux Tinailler. Bourgogne AOP, 2015

Gamay jest jedną z odmian dopuszczonych do użytku w Burgundii, niemniej jednak korzysta się z niej rzadko, dając pierwszeństwo szlachetnemu Pinot Noir. W tym wypadku mamy do czynienia ze szczupłym i eleganckim Gamay, z soczystym owocem wiśni.  Cena 34.99 zł, ocena 3/5.

17-gamay-testevinage.jpg

 

Chevalier de la Varière, Château La Varière, Anjou-Villages Brissac AOP, 2015

Proste wino o słodkim owocu i aromatami przypraw, lukrecji i pieprzu. Dobre, ale trochę za drogie w tej cenie. Cena 34.99 zł, ocena 3/5.

18. Chevalier de la Varière.jpg

 

 

Rasteau „Dame de Clochevigne”, Rasteau AOP, 2016

Apelacja Rasteau to jedna z apelacji Południowego Rodanu, która staje się coraz bardziej popularna, a wina bardziej dostępne w Polsce.

Southern Rhone

Dame de Clochevigne to bardzo młode wino i na razie ta charakterystyczna owocowość jeszcze nie zdążyła się przebić przez szorstkie taniny. Jeśli da mu się trochę czasu, powino się poprawić. Cena 27.99 zł, ocena 2/5.

20. Rasteau Dame de Clochevigne.jpg

Gigondas, Puech Morny, Gigondas AOP, 2016

Wino z sąsiedniej apelacji z Południowego Rodanu ma ten sam problem co powyższe Rasteau. Jeszcze bardzo młode i zdominowane przez taniny.  Jeśli macie czas, to pozwólcie mu dojrzeć.  Cena 49.99 zł, ocena 2/5.

21. Gigondas, Puech Morny, Gigondas AOP, 2016.jpg

Châteauneuf-du-Pape „Cuvée Lyrique, Châteauneuf-du-Pape AOP, 2016

Kolejne wino z Południowego Rodanu, tym razem z najbardziej znanej apelacji Châteauneuf-du-Pape i znowu mamy to samo, co w dwóch powyższych winach. Na razie mało ekspresyjne, dosyć suche i mało owocowe. Miejmy nadzieję, że i tutaj czas pomoże. Cena 59.99 zł, ocena 2.5/5.

22. Châteauneuf-du-Pape Cuvée Lyrique.jpg

Pic-Saint-Loup, Mas du Greffier, Pic-Saint-Loup AOP, 2016

Wino z mało znanej i bardzo młodej apelacji Pic-Saint-Loup, najbardziej wysuniętej na północ ze wszystkich piętnastu apelacji Langwedocji, niedaleko Nîmes.

Status AOC (Appellation d’origine contrôlée) został nadany w 2016 roku. W tej apelacji używa się głównie Syrah, Grenache, Cinsault, Carignan i w niewielkich ilościach Mourvèdre.

Warto spróbować tego wina ze względu na jego świeży owoc, aromaty porzeczki i wysoką, ożywczą kwasowość. Cena 34.99 zł,  cena 3/5.

23. Pic-Saint-Loup, Mas du Greffier.jpg

Minervois „Les Canisses” Domaines Pierre Chavin, Minervois AOP, 2016.

Podobnie jak powyższe wino z apelacji Pic-Saint-Loup, i to wino pochodzi z Langwedocji. Apelacja Minervois położona jest w okolicy miasta Carcassonne. Ciekawe wino o owocej strukturze na bazie słodkiej wiśni w czekoladzie i całej gamie przypraw, w tym lukrecji i pieprzu. Cena 24.99 zł, ocena 3/5.

24. Minervois Les Canisses.jpg

Jamais Renoncer, Bernard Magrez, Côtes du Roussillon AOP, 2015

Wino z sąsiedniego regionu, Côtes du Roussillon. Nieskomplikowame i bardzo owocowe, znowu mamy tutaj słodki owoc, ale i wysoką kwasowość, co sprawia, że wino jest świeże i atrakcyjne. Cena 24.99 zł, ocena 3/5.

IMG_8191.JPG

Château Les Mourlanes, Médoc Cru Bourgeois AOP, 2014r

Przechodzimy do Bordeaux i w apelacji Médoc mamy wino z Château Les Mourlanes, jednego z Cru Bourgeois. W nosie aromaty leśnych owoców, w ustach wino jest skoncentrowane, z zromatami leśnego runa i leśnych owoców, z jeszcze wyrażnymi taninami, bardzo dobre. Cena 37.99 zł, ocena 3.5/5.

25. Château Les Mourlanes.jpg

La Providence, Margaux AOC, 2015

Wino z apelacji Margaux, leżącej bardziej na południe od Médoc, ale też po lewej stronie Garonny. W ustach aromaty porzeczki i soczystych czerwonych owoców, taniny bardzo deliktane i już wtpione. Wino bardzo dobre, ale powyższe Médoc ma lepszy stosunek jakości do ceny. Cena 69.99 zł, ocena 3/5.

26. La Providence Margaux.jpg

Virginie de Valandraud, Saint-Émilion Grand Cru, AOC, 2015

Najdroższe wino z tej degustacji i faktycznie jest to rasowe Saint-Émilion, pełne, wyraziste, jeszcze młode i cokolwiek nie ułożone, ale za 2-3 lata powinno się ułożyć i wynagrodzi czas czekania. Ocena 4/5, cena 149 zł.

27. Virginie de Valandraud

Brunello di Montalcino, Fattoria dei Barbi, Brunello di Montalcino DOCG, 2012.

Kiedy słyszymy Brunelo di Montalcino, to od razu mamy przed oczami klasyczne, potężne wino z Toskanii, o niesamowitej koncentracji, pełnym ciele i całej gamie aromatów. Niestety, Brunello z Fattoria dei Barbi musi jescze poczekać kilka lat zanim pokaże swoje prawdziwe oblicze. Na razie wino jest bardzo zamknięte i zdominowane przez taniny. Obecnie ocena tylko 2.5/5, w przyszłości powinno być znacznie lepsze. Cena 129.99 zł.

29. Brunello di Montalcino Fattoria dei Barbi.jpg

 

Château Lamothe-Guignard, Sauternes Grand Cru Classé AOC, 2011.

Dla wielbicieli słodyczy, botrytris, słodycz, a do tego wyrazista kwasowość. Dobre, ale za drogie. Cena 99.99 zł, ocena 3/5.

36. Château Lamothe-Guignard Sauternes.jpg

Patras Mavrodaphne Resreve, Patras PDO

Bardzo dobre Mavrodaphne, słodkie wino z Grecji, z lekką goryczką na finszu. Jest to duża rzadkość, więc naprawdę warto skorzystać z okazji, by go spróbować.  Cena 34.99 zł, ocena 3/5. 

37. Patras Mavrodaphne Resreve.jpg

 

Degustowałem na zaproszenie sieci sklepów Lidl.

Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane, 2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacja, Francja, Lidl, Niemcy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s