Na dobry początek

Dzień dobry. Właśnie trafiłeś (trafiłaś) na pierwszy wpis na blogu Trzy Kolory Wina. Chciałbym, żeby ten blog stał się ciekawym miejscem, gdzie swobodnie moża podyskutować na temat wina, kuchni i podróży.

Tematem przewodnim będą notki z degustacji win, które wybiorę  zarówno ze sklepów specjalistycznych jak i z popularnych dyskontów i supermarketów, oraz oceny win próbowanych w restauracjach. Nie zabraknie również informacji dotyczących sztuki dobierania wina do potraw. A jeśli trafi się jakaś podróż w poszukiwaniu wina, to nie omieszkam zamieścić tutaj relacji.

Dalmacja – nieodkryty świat wina

Primosten coast

Żeglując po Adriatyku, wzdłuż wybrzeża dalmatyńskiego nie sposób nie trafić na wino, które w tamtym klimacie smakuje wyśmienicie. Jeśli nie chcemy się zagłębiać w tajniki restauracyjnej karty win, można zawsze poprosić o karafkę wina domowego. Najczęściej są to wina produkowane z lokalnych szczepów  – Traminac, czyli Gewürztraminer, Graševina, czyli Welschriesling – odmiana wina białego, uprawianego w Europe Centralnej, oraz malvazija – malvasia.

Wszystkie te wina świetnie smakują pod gorącym, słonecznym niebem i dobrze się komponuja z rybami i owocami morza.

See food_

Pan Tomić z wyspy Hvar

Szukając trochę można trafić na prawdziwe skarby, jak na przykład winiarnia Andro Tomića  w miejscowości Jelsa na wyspie Hvar.

Andro Tomić pochodzi z wyspy Hvar, gdzie wrócił po ponad 20 latach spędzonych w winnicach we Francji. W 1997 roku założył przesiębiorstwo Bastijana i wykoszystując nabyte doświadczenie, rozpoczął uprawę winorośli i produkcję wina. Andro Tomić jest wielce zasłużony w walce w przyrócenie znaczenia win chorwackich w świecie.

I tak, w winiarni Bastijana spróbować można różowe wino Opolo Nobile 2014 zrobione ze lokalnego szczepu Plavac Mali uprawianego wzdłuż wybrzeża dalmatyńskiego w Chorwacji, szczególnie na południu Dalmacji oraz na wyspie Hvar.

Opol to szczególny typ wina różowego robionego w Dalmacji, historycznie w okolicach miasta Sibenik, wyspy Vis i wyspy Hvar.

Opolo nobile 2014 rose_

Opolo Nobile 2014 jest winem aromatycznym, miękkim i gładkim, jednocześnie z wyraźną  kwasowością, która jednak nie zaburza równowagi.

Nos jest rześki, kwaskowaty i truskawkowy, usta o dominujacym smaku truskawki, z długą koncówką. Wino dobrze się komponuje z oliwkami, serem mozarella, serem feta i z lekkimi sałatkami.

Kolejny winem jest Beleca 2012 –  wino białe z loklanych szczepów Pošip and Bogdanuša. Pošip, szczep pochodzący z wyspy Korčula, obecnie uprawiany również na wyspie Hvar, i zyskał pewną popularność na scenie światowej. Posip daje winu aromaty owoców tropikalnych – morela, brzoskwinia, melon, banan oraz mineralność. Bogdanuša z kolei, to endemiczny szczep Chorwacki o aromatach roślinnych i dużej swieżości.

Wino pasuje do ryby, dań z drobiu oraz do twardych serów, takich jak Paški sir.

Beleca white_

Trzecie wino to wino czerwone ze szczepu Plavac Mali. Wino to leżakowało  rok w dębowej beczce, bardzo eleganckie, wyważone o wyraźnych aromatach jeżyn i wiśni, z wyczuwalną kwasowością i schowanymi taninami. Będzie pasować do twardych serów, suszonej szynki. Rekomedowane jest do takich dań jak pašticada i brudet.

Plavac Mali 2006

Degustowałem na koszt własny.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podróże i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s