Dzień dobry. Właśnie trafiłeś (trafiłaś) na pierwszy wpis na blogu Trzy Kolory Wina. Chciałbym, żeby ten blog stał się ciekawym miejscem, gdzie swobodnie moża podyskutować na temat wina, kuchni i podróży.
Tematem przewodnim będą notki z degustacji win, które wybiorę zarówno ze sklepów specjalistycznych jak i z popularnych dyskontów i supermarketów, oraz oceny win próbowanych w restauracjach. Nie zabraknie również informacji dotyczących sztuki dobierania wina do potraw. A jeśli trafi się jakaś podróż w poszukiwaniu wina, to nie omieszkam zamieścić tutaj relacji.
Dalmacja – nieodkryty świat wina
Żeglując po Adriatyku, wzdłuż wybrzeża dalmatyńskiego nie sposób nie trafić na wino, które w tamtym klimacie smakuje wyśmienicie. Jeśli nie chcemy się zagłębiać w tajniki restauracyjnej karty win, można zawsze poprosić o karafkę wina domowego. Najczęściej są to wina produkowane z lokalnych szczepów – Traminac, czyli Gewürztraminer, Graševina, czyli Welschriesling – odmiana wina białego, uprawianego w Europe Centralnej, oraz malvazija – malvasia.
Wszystkie te wina świetnie smakują pod gorącym, słonecznym niebem i dobrze się komponuja z rybami i owocami morza.
Pan Tomić z wyspy Hvar
Szukając trochę można trafić na prawdziwe skarby, jak na przykład winiarnia Andro Tomića w miejscowości Jelsa na wyspie Hvar.
Andro Tomić pochodzi z wyspy Hvar, gdzie wrócił po ponad 20 latach spędzonych w winnicach we Francji. W 1997 roku założył przesiębiorstwo Bastijana i wykoszystując nabyte doświadczenie, rozpoczął uprawę winorośli i produkcję wina. Andro Tomić jest wielce zasłużony w walce w przyrócenie znaczenia win chorwackich w świecie.
I tak, w winiarni Bastijana spróbować można różowe wino Opolo Nobile 2014 zrobione ze lokalnego szczepu Plavac Mali uprawianego wzdłuż wybrzeża dalmatyńskiego w Chorwacji, szczególnie na południu Dalmacji oraz na wyspie Hvar.
Opol to szczególny typ wina różowego robionego w Dalmacji, historycznie w okolicach miasta Sibenik, wyspy Vis i wyspy Hvar.
Opolo Nobile 2014 jest winem aromatycznym, miękkim i gładkim, jednocześnie z wyraźną kwasowością, która jednak nie zaburza równowagi.
Nos jest rześki, kwaskowaty i truskawkowy, usta o dominujacym smaku truskawki, z długą koncówką. Wino dobrze się komponuje z oliwkami, serem mozarella, serem feta i z lekkimi sałatkami.
Kolejny winem jest Beleca 2012 – wino białe z loklanych szczepów Pošip and Bogdanuša. Pošip, szczep pochodzący z wyspy Korčula, obecnie uprawiany również na wyspie Hvar, i zyskał pewną popularność na scenie światowej. Posip daje winu aromaty owoców tropikalnych – morela, brzoskwinia, melon, banan oraz mineralność. Bogdanuša z kolei, to endemiczny szczep Chorwacki o aromatach roślinnych i dużej swieżości.
Wino pasuje do ryby, dań z drobiu oraz do twardych serów, takich jak Paški sir.
Trzecie wino to wino czerwone ze szczepu Plavac Mali. Wino to leżakowało rok w dębowej beczce, bardzo eleganckie, wyważone o wyraźnych aromatach jeżyn i wiśni, z wyczuwalną kwasowością i schowanymi taninami. Będzie pasować do twardych serów, suszonej szynki. Rekomedowane jest do takich dań jak pašticada i brudet.
Degustowałem na koszt własny.