II Zlot Blogosfery Winiarskiej

W poprzednim tygodniu, w sobotę, 20 czerwca odbył się już po raz drugi II Zlot Blogosfery Winiarskiej. Głównym organizatorem tej imprezy był portal Winicjatywa.pl, a głównym sponsorem – sieć dyskontów Lidl.

Wczesnym rankiem, do pięknego Hotelu Le Regina, w samym centrum Warszawy, niedaleko Rynku Nowego Miasta, przybyła czołówka blogerów z branży winiarskiej.

Pojawili się  między innymi autorzy takich blogów jak Nasz świat win, Piotr z Winne Refleksje, Dorota z Healthy Plate, Agata z Read The Label, Winniczek, Lampka Wina, Blurppp, Zapiski z pustyni, Zdegustowany, Raport z win, W tango z winemPisane winem, Królestwo Garów, Viniculture oraz Panie ze stowarzyszenia Kobiety i Wino.

Agenda spotkanie składała się z 6 głównych punktów:

 • Polskie blogi winiarskie
 • Polskie słownictwo winiarskie
 • Użycie mediów społecznościowych jako platformy komunikacji wokół bloga
 • Degustacja w ciemno
 • Nowa Oferta sieci Lidl
 • Dugustacje specjalne

Polskie blogi winiarskie

Konferencja rozpoczęła się od próby zdiagnozowania kondycji polskiej blogosfery winiarskiej i uzyskania odpowiedzi na pytanie, kto jest liderem pisania o winie w blogosferze i mediach społecznościach.

Wojciech Bońkowski zwrócił uwagę na fakt, że obecnie aktywnie działa w Polsce 69 blogów winiarskich, czyli mniej więcej tyle, co we Francji, a to oznacza duże nasycenie blogosfery tym tematem, zważywszy na statystyczne spożycie wina per capita w Polsce i we Francji.

Następnie dyskutowano siłę wpływu blogów winiarskich pod względem takich wyznaczników jak średnia miesięczna liczba wpisów na blogu – rekordziści, tacy jak Do Trzech Dych  mogą pochwalić się liczbą 30 i więcej wpisów miesięcznie – oraz liczby komentarzy pod poszczególnymi wpisami. Jednym z najlepszych blogów w tej dziedzinie jest Blurppp, Zapiski z pustyni, ze średnią liczbą 150 komentarzy pod wpisem.

Kolejnym tematem tego punktu programu było użycie mediów społecznościowych w celu promocji bloga. Facebook jest platformą numer jeden używaną w promocji bloga ze względu na łatwą dostępność, dużą liczbę użytkowników i pojemność formatów – od wpisów, po zdjęcia, filmy i linki.

Twitter w Polsce jest medium względnie nowym, ale szybko zdobywającym nowych użytkowników. Osobą świetnie rozumiejącą komunikację za ograniczoną do 160 znaków jest Robert Mazurek, który tweetuje często i który ma 3.5 tysiąca „followersów”.

Inne media, takie jak Instagram, Pinterest nie mają jeszcze wielu użytkowników wśród blogerów winiarskich, ale daję się zauważyć zwiększone zainteresowanie tymi platformami mediowymi.

DSC01055

Redaktor Bońkowski analizuje blogosferę

Polskie Słownictwo Winiarskie

Grupa naukowców z Instytutu Psychologii PAN, pod kierownictwem Pani dr hab. prof. Joanny Rączaszek-Leonardi przestawiła analizę porównawczą języka używanego do opisu wina przez profesjonalnych dziennikarzy z branży piszących do magazynów o winie, takich jak Magazyn Wino i blogerów z blogów naszewina.pl i mojewino.pl.

Analiza wykazała, że słownictwo dziennikarzy profesjonalnych jest bardziej spójne i precyzyjne w porównaniu do języka blogerów. Dziennikarze częściej stosują zasadę podobieństwa, to znaczy, że opisując charaktestyke danego szczepu czy wina, używają podobnych określeń, co wpływa na spójność ich wszystkich tekstów. U blogerów język jest troszkę mniej spójny, pojawiają się dodatkowe określenia dla smaku czy zapachu win opisywanych przez nich wcześniej.

DSC01060

Wyrazy najczęściej używane do opisu wina

Użycie mediów społecznościach, jako platformy komunikacji wokół bloga

Mateusz Szaniewski zaprezentował media społecznościowe w sposób bardziej szczegółowy., Pokazał miedzy innymi korzyści i przeszkody wynikające z poszczególnych narzędzi. Na przykład, Facebook jest bardzo dobrym medium, bo ma bardzo szeroką grupę użytkowników i odbiorców. Z drugiej strony, w związku z tak dużą liczbą odbiorców przekaz może nie trafić do tych najbardziej zainteresowanych.

Z kolei Twitter oferuje przesyłanie krótkich komunikatów o długości 160 znaków. Można by się obawiać, że taka krótka forma nie będzie pasowała do opisywania wina, ale, sadząc po ilości osób śledzących konto Jamie’go Goode’a (32.5K) czy Aldera Yarrow’a (24.6K) można uznać, że to dobra forma komunikacji z czytelnikami.

DSC01064

Jak używać media społecznościowe – wyjaśnia Mateusz Szaniawski

Degustacja w ciemno

Podczas degustacja w ciemno próbowaliśmy 14 win.Warto było się postarać, bo nagrodą był wyjazd winiarski do Langwedocji. Zadanie polegało na wskazani kraju i regionu produkcji, szczepu, kanału dystrybucji – dyskont/market lub sklep specjalistyczny oraz ceny. Zadanie nie było łatwe i maksymalnej liczby punktów nikomu nie udało się uzyskać. Niemniej jednak udało się i pierwszą nagrodę otrzymał Sebastian z bloga zdegustowny.pl. Serdeczne gratulacje!

DSC01112

Sebastian – Zwycięzca degustacji w ciemno

Nowa Oferta sieci Lidl

Lidl przedstawił nową ofertę, która weszła do sklepów 29/6/2015. Ocenialiśmy razem z Dorotą z Healthy Plate i Agatą z Read The Label. Jest z czego wybierać. Więcej szczegółów wkrótce.

DSC01102

Z Dorotą i Agatą oceniamy wina z nowej oferty Lidla

Degustacje specjalne

Do wyboru były degustacje starych win, win z Polski i win z Portugali. Ja wybrałem wina z Porugalii i nie żałuje. Jest to dla mnie jeden z najmniej poznanych krajów winiarskich mi jestem bardzo zadowolony, że mogłem sprawdzić jak smakuje świetne, kwasowe Arinto z quinta de Chocapalha z oklic Lisobony, pyszne Soalheiro ze szczepu Alvarinho z regionu Melgaço z Vinho Verde czy kultowe wino Tiara 2005 Dirka Nieporta zrobione z lokalnych odmian Códega, Rabigato, Donzelinho, Viosinho i Arinto.

ArintoSoalheiroTiara_1

Podsumowując, II Zlot Blogosfery Winiarskiej pod patronatem portalu Winicjatywa był imprezą bardzo udaną i pokazującą silne strony polskiego blogowania o winie. Myślę, że ta tematyka ma jeszcze duży potencjał rozwoju w najbliższych latach. Wskazuje na to rosnące z roku na rok zainteresowanie tą tematyką w społeczeństwie i zwiększenie dostępności oferty dobrych win w przystępnych cenach. Ponadto liczna blogów i wydawnictw na temat wina sprawia, że są już profesjonalne miejsca, skąd wiedzę o winie można czerpać i rozwijać swój smak.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Wydarzenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

6 odpowiedzi na „II Zlot Blogosfery Winiarskiej

 1. daderma pisze:

  ,,pyszne Soalheiro ze szczepu Alvarinho z regionu Melgaço z Vinho Verde ” nie jest z vino verde tylko alvarinho 😉

  Polubienie

 2. Daderma pisze:

  O.K. Mógłby Pan napisać coś więcej o tym winie ,albowiem w najbliższą sobotę będziemy degustować w ciemno kilka butelek alvarinho jak również omawianą powyżej.
  Pozdrawiam

  Polubienie

 3. Pingback: II Zlot Blogosfery winiarskiej | Winicjatywa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s