BIBICh R5 Riserva 2011

Podróżujac do Šibenika i okolic, można zatrzymać się tutaj chwilę dłużej i wybrać się na całodniową wycieczkę do Parku Narodowego Krka, gdzie można obejrzeć piękne jeziora i wodospady. Trasa zaczyna się w miejscowości Skradin i wiedzie pięknymi trasami wśród gór i jezior. Ale Park Narodowy Krka nie jest jedyną atrakcją na tym terenie.

Ukryta na zachód od Parku Narodowego Krka, na północ od Skradina, w Plastovie leży Winiarnia BIBICh należąca do Alen Bibić’a i jego żony Vesny. Wina BIBICh są jednymi z najbardziej znanych i cenionych win chorwackich na świecie, a zainteresowanie wokół nich wzbudzane jest przez umiejętne akcje marketingowe, polegającym między innymi, na przyciąganiu zagranicznych dziennikarzy, blogerów i słynnych szefów kuchni, jak Anthony Bourdain.

Bez problemu można też zgłosić się na degustację win, której towarzyszą wyszukane dania kuchni molekularnej, której specjalistką jest pani Vesna Bibić. Nie dziwi więc fakt, że ponad 80% produkcji jest przeznaczane na eksport. W Chorwacji zaś wino jest sprzedawane w butikach, między innymi w Zadarze, gdzie kupiłem R5 Riserva w uroczym sklepiku w centrum miasta.

Wino R5 Riserva to zrobione aż z pięciu szczepów – debit, pošip maraština, Pinot Gris i Chardonnay i było starzone w beczce z francuskiego dębu przez rok. Nie jest to wino łatwe, czuć złożoność i ciężar smaków i aromatów. Na plan pierwszy wychodzą aromaty spieczonych tostów, masła, wanilii i orzechów włoskich. Całość jest utleniona, a wino jest pełne aromatów sherry, co może trochę przeszkadzać na początku, jednakże te smaki łączą się świetnie z aromatami dębu i lekkimi aromatami owoców tropikalnych, brzoskwini i pomarańczy. Odpowiednio schłodzone będzie pasować do pieczonego kurczaka pieczonego w całości w sosie maślanym, do jagnięciny i do dań z ryb w sosie, takich jak brudet.

Choćby dla złożoności smaków i aromatów tych pięciu szczepów – warto.

Kolor: złoty

Nos: beczka, aromaty dębu, owoce tropikalne, brzoskwinia

Usta: aromaty utlenione, sherry, tosty, masło, wanilia, owoce tropikalne

 

R5 Bibich_small
Cena w Chorwacji: 79 HRK ~ 44.90 PLN

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podróże i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s