XI Wystawa Win Hiszpańskich w Polsce

W zeszłym tygodniu w Fortach Legionów pod patronatem Ambasady Hiszpańskiej w Polsce odbyła się XI Wystawa Win Hiszpańskich, na której zaprezentowało się 25 wystawców z szeroką ofertą win. Swoje wina pokazali producenci i eksporterzy, którzy są zainteresowani sprzedażą win w Polsce i poszukują importerów.

Wina pochodziły z większości regionów winiarskich Hiszpanii, takich jak La Mancha (5), Rioja (4), Castilla (3), Ribera dl Duero (3), Navarra (2), Priorat (2), Montsant (2). Pojedynczy wystawcy reprezentowali takie regiony jak Valencia (1), Jerez (1), Rueda (1), , Terra Alta (1), Tarragona (1), Cigales (1), Catalunya (1), Txakoli (1), Bierzo (1).

Na początek spójrzmy na wina prezentowane podczas degustacji „Hiszpański Oktet”, prowadzonej przez sommeliera Ferrana Centelles‚a, podczas której zaprezentowano 8 świetnych win.

DSC02709

Białe wino Estola Verdejo z Bodegas Ayuso z La Manchy. Jest to verdejo w całej okazałości i takie, jakie powinno być, znajdziemy tam owoce tropikalne, nuty kwiatowe i ziołowe, ze zbalansowaną kwasowością i lekką goryczką na końcu. Całość lekka i odświeżająca.

Eksporter Sarah Selections dostarczył Itsasmendi n.7, białe wino zrobione ze szczepu Hondarrabi Zuri 20% i Rieslinga 80% z regionu Txakoli de Álava w Karinie Basków. Wino o głębokich aromatach cytrusowych, w ustach bogate, pełne, słonawe, z długim finiszem. Wino bardzo się podobało i okazało się być najlepszym białym winem tej wystawy.

Finca la Estacada. Z tej winnicy pochodzi wino Hello World Cabernet Franc, które otrzymało złoty medal podczas ślepej degustacji Bacchus w Hiszpanii. W nosie bogate aromaty owocowe: jeżyny, owoce leśne, wiśnie, śliwki. W ustach bardzo świeże, balsamiczne, gładkie, garbniki są wyraźne, a kwasowość na odpowiednim poziomie, która jest jeszcze złagodzona przez nuty kwasu mlekowego, dzięki czemu wino świetnie się pije, jest bogate i pełne i skoncentrowane. Brawo La Mancha.

Espelt Viticultors, producent z regionu Empordà posiadający 230 ha powierzchni upraw, produkujący rocznie 800 tysięcy butelek.

Region Empordà to region najbardziej wysunięty na wschód w Katalonii, niedaleko Girony. W XX wieku region słynął z tanich, mocnych i słodkich win, sprzedawanych w dużych opakowaniach. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych ten trend zaczął się zmieniać i wielu indywidualnych producentów zaczęło tworzyć wina eleganckie, wytrawne i super pijalne.

Wino zaprezentowane na degustacji to Old Vines Carignan ze szczep carignan (cariñena). Aromaty wiśni, owoców leśnych, ostrych przypraw, czekolady, owoc świeży i wyrazisty, z lekką, przyjemną kwasowością.

Craft Wineries Export pokazał wino Maudes 2012 z regionu Cigales, znajdującym się na północ od Valladolid, w obrębie Kastylii i León.

Wino Maudes jest zrobione z gron tempranillo w 85% i w 15% z Merlota. Wino jest zrobione w stylu win z Ribera delo Duero. Owoc jest tutaj dojrzały, niezbyt wyeksponowany, ale wyczuwalny w tle, na pierwszym planie aromaty dębu, beczki, czekolady, wanilii oraz aromaty dymne.

Kolejne interesujące wino to Salcis Crianza 2010 z Hacienda Miguel Sanz z regionu Ribera del Duero, zrobione w 100% z Tempranillo. Solidnie zbudowane, pełniejsze i bogatsze niż wyżej opisywane Maudes. W nosie głębokie aromaty dębowe, cedrowe, wyprawionej skóry. W ustach dużo aromatów korzennych, dębowych, ale jest i owoc, dużo taniny i dużo kwasowości, sprawiającej, że wino jest rześkie i żywe. Bardzo dobre.

Hitem tej degustacji okazała się lokomotywa z Rioja – La Locomotora Crianza 2011, 100% tempranillo, która otrzymała srebrny medal Decanter World Wine Award. Produecentem jest Uvas Felices.

Nos: aromaty bardziej miękkie i słodsze niż w przypadki Salcis Crianza, nuty dojrzałych owoców, wiśni, jeżyn, wanilii, w ustach wyraźna kwasowość, owoce, beczka dębowa, czekolada, wanilia, a całość świetnie ułożona.

Wisienką na torcie było sherry Amontillado Tradición V.O.R.S. z Bodegas Tradición. V.O.R.S oznacza Vinum Optimum Rare Signatum, czyli bradzo stare i rzadkie sherry i takie właśnie było to sherry, starzone ponad 43 lata w beczkach w systemie solera, gdzie do beczek z najstarszym winem dolewa się wino młodsze, tak, że wino pozostaje ciągle żywe, ale jego część jest bardzo stara. To cudo jest tak dobre, że aż trudno je opisać. Trzeba samemu poszukać i spróbować.

Ósemka w komplecie

Spośród pozostałych win, prezentowanych przez indywidualnych wystawców, na uwagę zasługują wina z Bodegas EL INICIO – producent z Valladolid w regionie Rueda. Czerwone Casper Roble z regionu Jumilla, wykonane ze szczepu monastrel (mourvèdre). Wino starzone w beczce przez 4 miesiące, bardzo dobrze zbalansowane, wino w moim stylu, z dosyć dużą kwasowością, owocowe, z nutami wiśni i leśnych owoców i z niezbyt przytłaczającymi taninami. Bardzo pijalne na każdą okazję.

Pluma Blanca to białe wino ze szczepu verdejo i też bardzo dobrze wykonane, z nutami cytrusowymi, bardzo odświeżające, świetnie nadające się na aperitif.

Vis a Vis jest próbą zrobienia wina dla młodzieży i odwrócenia trendu spadku konsupcji wina na rzecz piwa i kolorowych drinków. Wino Vis a Vis ma 6% alkoholu i mimo, że jest zrobione z verdejo, jest pół słodkie i lekko musujące.

DSC02724

Alex – Producent z Navarry, regionu sąsiadującego z regionem Rioja. Wina z Navarry są całkiem niezłe i w bardziej przystępnych cenach niż wina z Rioja.

Alex Blanco – 100% viura, bardzo owocowe, aromatyczne, lekkie, nuty cytrusowe. Nieskomplikowane fajne wino do codziennego picia, podobnie jek Alex Garnacha Rose – 100% Garnacha, z bardzo dobrą kwasowością, wiśniowym, świeżym owocem i lekkimi taninami. Bardzo dobre rosé. Wino czerwone Alex Tempranillo również bardzo interesujące. Nie jest to ciężkie Tempranillo jak w Ribera del Duero, a lekkie, kwasowe, owocowe wino czerwone. Beczka jest praktycznie niewyczuwalna. Wina na piątkowe party.

Alex_2

Bodega Los Pinos, Producent z Valencii, na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii zaoferowała ciekawe Casa los Pinos z 2014 z mieszanki szczepów Monstrell, Cabernet Sauvignan i Merlot – dobre wino ze zrównoważoną kwasowością, owocem i garbnikami, jest jeszcze młode i leżakowało 4 miesiące w beczce z amerykańskiego dębu. DX Roble – wino z 2014 z mieszanki Monstrell, Cabernet Sauvignan . Roble znaczy dąb, jest mniej kwasu, więcej beczki, co zgadza się z nazwą. Los Pinos Barrica Planta Decanter 2013 – wino z 212, Cabernet Sauvignan, Tempranillo i Syrah. Łagodniejsze w stylu, więcej nut wanilowych i beczkowych. Owoc jest już wtopiony i nie tak wyrazisty, a kwasowość prawie niewyczuwalna.

Sarah Selections – oprócz świetnego Itsasmendi n.7, znalazłem rówienież ciekawe wino Montclass z Proirat. Jest dojrzały, mocno już wtopiony, owoc, nuty beczkowe i przydymione, całe wino jest miękkie z waniliowymi aromatami.

Bodegas la Remediadora, producent z Albacete, z regionu Almansa.

La Villa Real Reserva z 2008 roku, mieszanka Merlot i Cabernet Sauvignan. Mimo, że w nosie nie było wyrazistych aromatów, w ustach wino ciekawe, o aromatach dojrzałych owoców, wiśni, śliwek i o nutach lekko likierowych.

Blanco la Villa Real – 100% Macabeo, z dobrą kwasowością, wyrazistymi aromatami owoców cytrusowych, odświeżające.

Rosado Villa Real – trochę rozwodnione różowe wino, bez wyrazu i niezbyt ciekawe

Bodegas Valpincia, średniej wielkości producent z Valladolid, z winami z regionu Rueda i Ribera del Duero. Wyróżniły się tutaj dwa białe wina, Valpincia Verdejo z 2014 roku, zrobiona z Verdejo, jak wskazuje nazwa, jest dobrym odświeżającym winem z nutami brzoskwini i owoców cytrusowych. Na początku to wino mi się nie spodobało, ale kiedy spróbowałem je po raz drugi było już schłodzone i pewnie, dlatego okazało się być znacznie lepsze. Drugie wino to Valpincia zrobiona z winogron Verdejoi i Viura, które jest podobnie odświeżające i aromatyczne, ale bardziej miękkie, nie tak bardzo kwasowe, jak poprzednie Verdejo.

Bodegas Verum, kolejny dosyć duży producent z La Manchy, z produkcją roczną sięgający 200 tysięcy butelek i z 200 ha upraw i z ciekawymi propozycjami

Verum czerwone z Merlot Tempranillo i Cabernet Sauvignan jest ciekawe i warte spróbowania

Verum Sauvignan Blanc i Gewurtztraminer 2014 – jest owoc – brzoskwinia, cytryna, limonka, zielone jabłko, marakuja, jest kwas, jest orzeźwienie – wino na tak

Verum Sauvignan Blanc – 2012 jest beczka, nuty maślane, tostowe, akacjowe, aromaty białych kwiatów, także bardzo dobre Sauvignan Blanc, wino na tak

Cellers Unió zaoferowalu Convey Priorat – bardzo dobre wino z Priorat z Kataloni, ciężkie, garbnikowe, z dojrzałym owocem i bardzo dobre.

DSC02744

Iberiandrinks – Eksporter mający w ofercie wina od niewielkich, rodzinnych winnic. Ja próbowałem dwóch win z niewielkie winncy Bodega Carres z regionu Utiel-Requena, Olivastro i Membrillera ze szczepu Bobal z bardzo starych krzaków. Obydwa bardzo wyraziste, świeże, owocowe, oczywiście z aromatami beczki i nutami dymnymi z długim finiszem. Takie wina lubię.

DSC02746

Ronadelles – średniej wielkości producent, produkujący wina w regionie Montsant pod nazwą Cap de Ruc.

Ronadelles ma również ofercie ciekawe wino z Priorat, Vins I Llegendes z mieszanki cariñena (carignan) i garnacha (grenache), które bardzo mi przypadło do gustu. Wyraźnie aromaty owoców leśnych, wiśni i jeżyn, z dużą kwasowością i lekkimi taninami. Wino bardzo mocno zbudowane, pełne i zbalansowane.

Wino Giral, też zrobione z tych samych szczepów co Llegendes, jest bardziej łagodne, nie tak owocowe i kwasowe, z nutami lukrecjowymi, ale też warte spróbowania.

Viñedos Ruiz Jiménez – Valcaliente Reserva, 18 miesięcy w beczce o 6 miesięcy w butelce, 85% tempranillo, 15% graciano, wino organiczne. Nos, jeżyna, wiśnia, owoce leśne, usta, wiśnia, nuty kawowe i czekoladowe, niezła kwasowość i dosyć dużo garbnika, ale całość dobrze złożona.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacja, Wydarzenia i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s