Biała Panna Maria

Kolejnym winem z Rumunii jest wino pochodzące z jednej z największych winiarni w rumuńskim Siedmiogrodzie, Jidvei.

Wino nazywa się  po prostu Maria, z dopiskiem „Wybór właściciela” (Owner’s Choice) na etykiecie, bowiem do jego wytworzenia użyto ręcznie zbieranych winogron z wyselekcjonowanych parceli z południowych stoków Winnicy Târnave.

Szczep Fetească Albă, z którego to wino jest zrobione, jest lokalnym szczepem uprawianym w Rumunii i w sąsiedniej Mołdawii, a jego nazwę można przetłumaczyć jako „Biała panna”

Wina od producenta Jidvei pochodzą z winnic w Siedmiogrodzkim regionie Târnave. Winnica położona jest miedzy dwiema niewielkimi rzekami, Târnava Mica i Târnava Mare obok miescowości Jidvei. Winnice o powierzchni 200 ha, położone są na wysokości 200-500 m n.p.m., głównie z wystawą południową, pozwalającą na lepsze dojrzewanie winogron. W winnicy producenta Jidvei przeważa uprawa odmiany białych winogron, co przekłada się na największą produkcję jakościowych win białych w Rumunii w segmencie premium.

Wino zapowiadane było jako bardzo dobrze wykonana Fetească Alba, ale wydaje się, że czegoś tam brakowało.

W kolorze bladożółte z zielonymi refleksami. W nosie aromaty mineralne, nuty dzikich ziół i żółtych kwiatów, lekki aromat cytrusów, kwiatów pomarańczy, ale i specyficzny, apteczny zapach.

W ustach zielone i żółte owoce, skórka pomarańczy, nuty ziołowe, skoszona trawa i dosyć wyrazista, aspirynowa goryczka. Kwasowość jest wysoka, ale tego owocu jest bardzo niewiele i brak mu świeżości. Całość przygaszona, końcówka zdominowana przez gorzkie, ziołowe aromaty.

Ocena: 2 na 5

DSC03366

Zakup własny autora, do kupienia tu lub tu (około 65 zl)

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacja, Podróże i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s