Długi okres świąteczny był wspaniałą okazją, bo otworzyć te butelki, które z pieczołowitością przechowywało się przez długi czas z tą myślą, że będzie je można otworzyć i podzielić się nimi właśnie wtedy.
Święta rozpoczęły się od dwóch rieslingów w Wigilię, które stanowiły wspaniałe dopełnienie do potraw znajdujących się na wigilijnym stole.
Pierwszy to Domdechant Werner Hochheimer Kirchenstück Riesling Q.b.A. Trocken z 2013 roku. Jest to riesling wykwintny, pełen wyrazistego owocu, głównie dojrzałego jabłka, ale i gruszki i aromatów cytrynowych, o delikatnej kwasowości przełamanej słodyczą w długiej końcówce. Pasował idealnie do smażonego karpia i do ryby w galarecie.
Zakup własny, sklep 13 Win, cena 78.52 zł
Kolejnym rieslingiem był Riesling Znad Pradoliny od Marka Krojciga z Winnej Góry. Ten riesling był już wyraźnie wytrawny, surowy, o kwasowości ostrej jak brzytwa i pięknym owocem zielonego jabłka w końcówce. Dobrze komponował się z sałatką ze śledziem.
Zakup własny, Mielżyński, 49 zł
Kolejne dni Świąt obfitowały w dalsze odkrycia
Anima 3 Fete Negre, to kupaż trzech roczników 2011, 2012 i 2013 wina z flagowego szczepu Rumunii, Feteasca Neagra. Kolor intensywnym ciemno granatowy, jagodowy. W nosie bardzo wyrazisty bukiet, gdzie daje się wyczuć ciemne owoce leśne, jagody, jeżyny, czarną porzeczkę, śliwkę i wiśnie, wszystko otulone lekko dymnymi aromatami. W ustach owocowa bomba, niesamowita koncentracja owocu, wanilia i czekolada. Niezbyt wysoka kwasowość i ładnie wtopione, prawie niewyczuwalne taniny, mimo, że wino spędziło 19 miesięcy w beczce i 12 dalszych miesięcy dojrzewało w butelce. Finisz średniej długości, ale nasycony słodyczą owocu, wiśni i dymnej śliwki. Rewelacja.
Wino pochodzi z regionu Dealu Mare, wchodzącego z skład większego regionu Muntenia i Oltenia, na południu Rumuni, niedaleko Bukaresztu, z winnicy Domeniile Sahateni, należącej do enolożki, Aurelii Visinescu.
Jest to również wino, które powinno pasować do gustu Polaków, którzy, jak się ocenia, lubią wina o niskiej kwasowości i garbnikach, ale bardzo owocowe. I to wino takie jest. Do tego wino ma solidną strukturę i spokojnie można je podać do pieczonej gęsi czy kaczki.
Import własny autora
Solo Quinta 2014 Cramele Recaş – kupaż Cabernet Franc, Fetească Regală, Muscat Ottonel, Sauvignon Blanc, Chardonnay. Każdego roku enolog Hartley Smithers czuwa nad doborem odpowiedniej proporcji szczepów w zależności od tego, który z nich jest danego roku najlepszy. Winnica Cramele Recaș znajduje się w historycznym regionie Banat, w okręgu Temesz, niedaleko miasta Timișoara.
Odmiany Muscat Ottonel nadał temu winu aromaty kwiatów i miodu, Fetească Regală dała wytrawność i kwasowość, Cabernet Franc i Chardonnay nadały strukturę i ciało, a Sauvignon Blanc podkręcił nuty cytrusowe. I to się chyba udało. W nosie cały kalejdoskop zapachów: brzoskwinia, morela, skórka pomarańczy, limona, białe kwiaty i miód.
W ustach okrągłe i pełne, na początku dominują aromaty miodowe i kwiatowe, które zawdzięczmy obecności Muscat Ottonel i Chardonnay, a w końcówce dominują aromaty trawy, pokrzywy i zielonej papryki, charakterystyczne dla Sauvignon Blanc. Całość dobrze zbalansowana, raczej w kierunku słodkości, a nie wytrawności. Świetne wino, które też pewnie znalazłoby swoich zwolenników w Polsce. Niestety te wina nie są na razie obecne w Polsce, a szkoda.
Import własny autora
Nowy rok należało przywitać bąbelkami i tak też zrobiłem, chociaż nie były to najlepsze butelki degustowane podczas tych Świąt.
Cava Freixenet Reserva Brut Nature 2010, to wino musujące od jednego z największych producentów Cavy w Hiszpanii, dostępne w sklepach Lidl. Cava z roku na rok zdobywa coraz większą popularność również w Polsce i coraz częściej jest wybierana, jako alternatywa dla tańszych win musujących, ze względu na swoją wysoką i stałą jakość i podobieństwo do szampana.
Cava wytwarzana jest metodą tradycyjna, czyli taką jakiej używa się przy produkcji szampana i jest winem tradycyjnie produkowanym głównie w katalońskim regionie Penedès. Cava, jako jedyna nazwa własna wina jest objęta własną apelacją D.O. Denominación de Origen, która w pozostałych przypadkach związana jest z regionem wytwarzania wina.
Główne odmiany używane do produkcji Cavy to macabeu, parellada and xarel·lo.
To wino to zaledwie wstęp do Cavy, choć w swojej cenie 26,99 zł, nie jest to może aż tak zły zakup. W nosie bardzo delikatne aromaty drożdżowe i tostowe, w ustach delikatne nuty jabłka i limonki. Wino bardzo lekkie, bez struktury i w zasadzie bez finiszu. Może być, ale bez rewelacji.
Zakup własny, Lidl, 26.99 zł
Crochet-Rivière Champagne Brut
Po tym szampanie spodziewałem się dużo pozytywnych doznań, po dobrej ocenie na Winicjatywie, niestety wino okazało się trochę poniżej oczekiwań. Być może trafiłem na nieodpowiednią butelkę.
Jest to nierocznikowy kupaż (tzn. mieszanka win z różnych roczników) trzech podstawowych szczepów szampańskich Chardonnay, Pinot Noir i Pinot Meunier z przewagą Pinot Meunier, z winnic z okolic Épernay w Szampanii. Winiarania z kolei należąca do rodziny Crochet-Rivière, znajduje się w miejscowości Bergères sous Montmirail. Więcej info tutaj.
W nosie było już lekko utlenione, z wyrazistym aromatami skórki świeżo pieczonego chleba, drożdży i tostów. W ustach ewoluowane aromaty chleba, orzechów i kandyzowanych owoców. Dobra, wyrazista kwasowość, ale końcówka była gorzka i zabrakło świeżości, owoc był zmęczony i suchy.
Zakup własny, Barika, 119 zł
Cantine Pellegrino Traimari Frizzante
Stawkę win musujących paradoksalnie uratowała niszowe wino musujące Traimari z winiarni Pellegrino w Marsali na Sycylii. Okazało się odpowiednie do świętowania Nowego Roku.
Lekkie, półwytrawne wino musujące, z szybko utleniającymi się bąbelkami, z delikatnym kwiatowym aromatem białych kwiatów w nosie, w ustach delikatne kwiatowe, brzoskwiniowe, ale i cytrusowe aromaty z leciutka kwasowością przełamaną cukrem resztkowym w końcówce. Wino lekkie, ale bardzo świeże i aromatyczne.
Import własny
Včelovina Špeciál
Na koniec jeszcze ciekawostka, czyli miód ze Słowacji. Jest to wyborny miód, o zawartości alkoholu 13.5%, wytwarzany w górskich okolicach Małych Karpat 80 km na północny wschód od Bratysławy, w miasteczku Tovarenska na skraju lasu, przez firmę Vcelco.
Miód ma głęboki, bursztynowy, w nosie piękne likierowe aromaty, śliwka, cynamon, wanilia.
W ustach nuty miodowe nuty, śliwka w alkoholu, cynamon i lukrecja i zioła. Kiedy za oknem mróz i śnieg, a ogień w kominku buzuje, to nie ma niczego lepszego na zimowe, świąteczne wieczory.
Import własny
Wszystkim czytelnikom życzę wszystkiego najlepszego w 2016 roku i jak najwęcej okazji do odkrywania nowych, świetnych win.