Temat trochę spóźniony, bo w Lidlu pozostały już jedynie niedobitki win z Węgier, ale warto sobie przypomnieć, jak wina z Węgier smakują i czy warto po nie sięgać.
Tibor Gál Egri Csillag 2014
Egri Csillag, co można przetłumaczyć jako Gwiazda Egeru, to najlepsze wino białe tej oferty.
Kupaż 11 międzynarodowych i lokalnych odmian, gdzie każda odmiana była fermentowana oddzielnie, został przygotowany przez syna Gāl Tibora, Gāl Tibora Juniora, który po przedwczesnej śmierci ojca, w wieku zaledwie 19 lat, przejął zarządzanie przedsiębiorstwem.
Egri Csillago to białe wino, w którym daje się wyczuć delikatną, owocową słodycz, aromaty białego muszkatu, delikatne aromaty białych kwiatów, róży i miodu.
Usta delikatne, słodkie, lekka kwasowość zakończona goryczką w finiszu. Wino o średnim ciele. Bardzo eleganckie i bardzo przyjemne. Słodkie, delikatnie owocowe, mango, mirabelka, pigwa, a nawet liczi. Do tego lekkie aromaty cytrusowe i finisz podkreślony przez goryczkę. Ładna długość, pozostaje długo na podniebieniu. Przyjemnie owocowa słodycz zrównoważona przez odpowiednią kwasowość.
Bardzo ciekawe wino. Jestem na tak.
Ocena 3.5/5
Cena 22.99 zł.
Dereszla Dorombor Tokaji Cuvée 2015
Na etykiecie napisano Not Dry Tokaj, czyli, że wino nie jest wytrawne, jednak dla mnie jest raczej półwytrawne.
W nosie delikatnie i lekkie aromaty żółtych, pestkowych owoców, brzoskwinia, morela, mango, są też aromaty cytrusowe oraz nuty zielonych, świeżych ziół.
W ustach najpierw następuje szybkie uderzenie słodyczy, później uderzenie lekkiej kwasowością na koniec krótki finisz z lekką goryczką.
Chwilę postawszy, wino się otwiera i kwasowość staje się wyraźniejsza i pojawiają się nuty miodowo-kwiatowe. Bardzo przyjemne wino, które powinno się dobrze sprawdzić do sałatki z kurczakiem. Za 19.99 zł całkiem niezłe wino.
Ocena: 2.5/5
Cena 19.99 zł
Nagy – Somlói Zenit 2014 Tornai Pincészet
Wino z winiarni Rodziny Tornai, z regionu Somló w północno-zachodniej części Węgier. Wyprodukowane z lokalnego szczepu Zenit jest świeże i mineralne, z dosyć dużą kwasowością. W nosie aromaty cytrusowe i mineralne. W ustach wyrazista kwasowość z armatami zielonego jabłka, ale też gruszki i brzoskwinie z aromatami kwiatowo-miodowymi. Końcówka dla odmiany z lekką słodyczą, ale dosyć krótka. Lekkie wino na wiosną do sałatki oraz do kurczaka z miodem. Trochę brakuje równowagi. Alkohol 12%
Cena 19.99 zł
Ocena: 2.5/5
Bujdosó Balatonboglári Irsai Olivér Kapitány 2015
Wino znad jeziora Balaton, z czapką kapitańską na etykiecie, odwołujące się do marynarzy i żeglarzy tego wielkiego jeziora.
Nos o słodkich aromatach brzoskwini i moreli, świeży. W ustach też bardzo brzoskwiniowe, słodkie, ale z lekką goryczką w finiszu. Smak sprawia wrażenie trochę landrynkowego, z powodu dosyć dużej zawartości cukru resztkowego.
Pite solo może być trochę meczące z powodu trochę zbyt intensywnych aromatów i tego sprawiającego wrażenie sztucznego cukru resztkowego, ale z czasem zyskuje i później ta goryczka znika i pozostaje tylko ten perfumowany, słodki sok, z lekko kwasową końcówką.
Nie jest może rewelacyjne, ale pijalne – 2/5
Ocena 2/5
Cena 17.99 zł
Eszterbauer Szekszárdi Komám 2013
Czerwone wino z Szekszáradu, z południowo-zachodniego regionu Węgier.
W kolorze soku z buraka, jak większość tych węgierskich win czerwonych.
Pierwszego dnia jeszcze zamknięte, nos mało aromatyczny, owoce prawie nie wyczuwalne, jedyne wyraziste aromaty, to aromaty beczkowe, dębowe.
Usta na początku mocno ściśnięte, owoc mało wyrazisty, pojawia się czereśnia i słodka wiśnia, ale nadal jest mało wyraziste, chociaż garbniki są, a wino jest ekstraktywne, z pikantną końcówką. Pojawiają się też aromaty beczkowe, wanilia, pikantność.
Jednak następnego dnia notujemy znaczną poprawę i wini już się otworzyło, jest bardziej okrągłe, owoc stał się wyrazistszy, trochę więcej czereśni, wiśni i czarnych owoców, ale garbnik nadal w stanach wysokich.
Jednak, należy oddać temu winu sprawiedliwość, że do dobrej kiełbaski, czy do lekkiego gulaszu nadawałoby się całkiem nieźle.
Jak na wino za dwie dychy trudno, bardzo dobre wino.
Ocena 2.5/5
Cena 19.99 zł
Péter Vida Szekszárdi Estve 2013
Nie zachwyciło mnie w ogóle to wino. Nos ziemisty, przebijają się aromaty wiśniowe, a dominują aromaty skóry, beczki i mokrej ziemi.
Nie lepiej jest po spróbowaniu tego wina, jest to kompot z czerwonych owoców, z dodatkiem kwasu i garbnika w niewielkich ilościach.
Ocena 1.5/5
Cena 19.99 zł
Tibor Gál Egri Bikavér Titi 2013
Barwa ciemnoczerwona, nie tak buraczkowa, jak w opisywanym powyżej Komam czy opisywanym poniżej Falhely.
Nos bardzo aromatyczny, bardzo fajne, ciemne czerwone leśne owoce, jeżyna, jagoda, borówka, tytoń, skóra, ziemia.
Usta skoncentrowane wyraziste, zdominowane przez, ciemne owoce leśne oraz aromaty ziemiste, dosyć krótki finisz.
Taniny z beczki wyraźnie zaznaczone, ale kwasowość też wysoka. Ładnie zbudowane i zbalansowane.
Jednym zdaniem: koncentracja, aromaty owoców leśnych i dymu z ogniska – warto.
Ocena 3/5
Cena 27.99 zł
Faluhely Bodri Szekszárdi Faluhely 2013
Nie chciałem kupować tego wina, odstręczony niską oceną na Winicjatywie, ale smakowało bardzo koledze i postanowiłem dać mu szansę.
Niestety muszę się zgodzić z Wojtkiem Bońkowskim, że wino to choruje na ostatnią fazę „choroby węgierskiej”.
Jest to faktycznie likier z burka, walący po głowie piętnastoma procentami alkoholu i suchą deską z dodatkiem czarnej porzeczki.
Nie podchodzić. Cena zupełnie nieuzasadniona.
Ocena 1/5
Cena: 34.99 zł
Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane, 2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.
Zakup własny autora.
Pingback: Lidl – między półkami | Trzy kolory wina