Winkolekcja, podróż po Lewym Brzegu Bordeaux

Winkolekcja, w osobie Sławomira Chrzczonowicza,  tym razem zabrała nas w podróż po Lewym Brzegu  Bordeaux.

Bordeaux to mityczna kraina winem płynąca, która wywołuje drżenie u każdego miłośnika wina. Z Bordeaux pochodzą najlepsze czerwone i białe wina, rokrocznie otrzymujące najwyższe noty od wybitnych znawców wina.

Winnice w Bordeaux zajmują obszar 115 tyś. hektarów. Jest to całkiem spory obszar, na którym powstają wina wybitne, ale powstaje też tu bardzo dużo win przeciętnych. Ceny win z Bordeaux, oprócz tych z najlepszych, klasyfikowanych posiadłości, też są nieco niższe niż w Burgundii. Jest to związane z dużo większą produkcją. Bordeaux produkuje 6.5 miliona hektolitrów wina rocznie, a Burgundia, gdzie winnice zajmują obszar zaledwie 29 500 hektarów, produkuje około 1.5 miliona hektolitrów wina. Widać zatem różnicę w podaży wina tych dwóch regionów, która przekłada się na cenę.

Klimat Lewego Brzegu Bordeaux jest wyjątkowo korzystny dla uprawy winorośli, Ocean Atlantycki oraz prąd Zatokowy Glofsztrom zapewniają wilgotne i ciepłe powietrze. Obecność rzek i ich dopływów działa jak naturalny regulator temperatury, chłodząc powietrze latem, a ogrzewając zimą. Zalesiony Park Naturalny Landów Gaskonii, który usytuowany jest na południe od Bordeaux zapewnia ochronę od wiatrów zachodnich.

Rodzaje gleb

 1. Na północy, w regionie Bas Médoc, na lewym brzegu rzeki Garonne i od ujścia Gironde występują głównie żwiry, na podłożu gliniastym lub wapiennym. Ukształtowanie terenu to łagodne wzgórza.
 2. Między rzekami Garonne i Dordogne dominują gleby gliniasto-wapienne, gliniasto-krzemionkowe, żwiry, margle i piaski.
 3. Na prawym brzegu Dordogne różnorodne podłoże: gliniasto-piaszczyste, gliniasto-wapienne, ze żwirowymi tarasami. Krajobraz tworzą pagórki pochodzenia morenowego.*

 

Bordeaux Gleby

Rodzaje gleb w Bordeaux

Najważniejsze apelacje Lewego Brzegu Bordeaux

 • Médoc
  • Bas-Médoc, Haut-Médoc, Saint-Estèphe, Pauillac, Saint-Julien, Listrac, Moulis, Margaux –  wina czerwone
 • Pessac-Léognan, Graves – wina czerwone, wina białe
 • Cérons, Barsac, Sauternes – wina białe, głównie słodkie

Médoc – region o największej renomie, osławiony przez klasyfikację najlepszych Châteaux ocenionych w 1855 roku na potrzeby Wystawy Światowej w Paryżu. Grand Cru Classé z Médoc są podzielone na pięć klas.

Położenie na niewielkich wzgórzach, w podłożu żwiry, gleby ubogie, o dużej filtracji wody, ciepłe, przeważający szczep: do niedawna cabernet sauvignon, obecnie merlot; wina z Médoc mają mocną strukturę i dobry potencjał starzenia. Osiem apelacji wymienianych wyżej.*

Graves – istnieje odrębna klasyfikacja Grand Cru Classé win z Graves z roku 1955.

Wina białe produkowane są głównie w południowej części regionu Bordeaux, na terenach między rzekami Garonne i Dordogne. Największym regionem AOC jest Entre-Deux Mers, o powierzchni 1 325 ha, gdzie występują głównie gleby gliniasto wapienne. Głównymi szczepami uprawianymi na tych terenach są Sauvignan Blanc, Sémillon oraz Muscadelle.

Odmiany winorośli uprawiane na Lewym Brzegu Bordeaux

Białe

Sauvignan Blanc, zajmuje obszar 5 500 ha i charakteryzuje się dużym potencjałem aromatycznym, przeważają aromaty cytrusowe, bukszpan, trawa, pączki czarnej porzeczki. Wina z Sauvignan Blanc są lekkie, wytrawne świeże i żywe o wyrazistej kwasowości.

Sémillon – zajmuje obszar 7 000 ha i jest sadzony głównie w regionach produkcji białych win słodkich ze względu na zdolność rozwijania szlachetnej pleśni Botrytis Cinerea. Wytwarzane z niego wina słodkie są złociste, subtelne i aksamitne. Szczep ten, w połączeniu z Sauvignon Blanc, wnosi do win wytrawnych tłustość, krągłość i strukturę. Problemem bywa niska kwasowość. Dobrze dojrzewa w dębowych beczkach.

Inne szczepy białe uprawiane w regionie Bordeaux to  Muscadelle, Colombard, Merlot blanc, Ugni blanc, Villard blanc.

Czerwone

Merlot – zajmuje obszar 70 000 ha.Szczep wcześnie dojrzewający, lubi gleby świeże z przewagą gliny, dobrze udaje się w Saint-Emilion i Pomerol, daje winu kolor, moc (alkohol), miękkość i krągłość; wino to jest mocne i szybko ewoluuje, rozwija aromaty dziczyzny i ściółki leśnej.

Merlot szybciej dojrzewa na krzaku i w butelce. Merlot jest najczęściej sadzoną odmianą w Bordeaux.

Cabernet sauvignon – 26 000 ha. Przystosowany jest do podłoża żwirowatego, ciepłego i suchego z Médoc i Graves, późno dojrzewa, rozwija aromaty czerwonych owoców i pieprzu, daje wina garbnikowe, mocne, które łagodnieją po długim leżakowaniu.

Cabernet Sauvignan jest obsadzony na obszarze 26 tysiąca hektarów i charakteryzuje się długowiecznością. Cabernet Sauvignan jest szczepem powstałym ze skrzyżowania Sauvignan Blanc i Cabernet Franc.

Cabernet franc – 11,500 ha. Uprawiany jest głównie w Saint-Emilion, gdzie nazywany jest bouchet, daje wina bogate w alkohol i mocne, subtelne aromaty bois de ronce (drewna jeżyny).

Cabernet Franc – zajmuje obszar 11 500 ha.

Inne szczepy czerwone – Malbec, Petit Verdot, Bouchalès, Fer Servadou, Carmenère.*

A oto jak te odmiany są stosowane w winach czerwonych i białych

Red and white Bordeaux blends

Źródło: Wine Folly

Degustowane wina

 1. Château Belle Cure Sauvignan Blanc 2014 AOC Bordeaux Entre-Deux Mers

Château Belle Cure leży w miejscowości Soussac, w centrum apelacji Entre-Deux –Mers, na glebach gliniasto-wapiennych.

Château Belle Cure

Źródło: maps.google.com

Otzymane w 100% z Sauvignan Blanc, jest to typowe wino dla tego szczepu, owocowe, lekkie, finezyjne i eleganckie. Jest gotowe do picia w zasadzie od razu, po pojawieniu się w sprzedaży, ale można je potrzymać przez dwa do trzech lat. Nie ma sensu go trzymać dłużej, bo aromaty będą coraz mniej intensywne, kwasowość spadanie, a wino będzie mniej żywe i orzeźwiające.

W nosie czuć wyraźną kwasowość, zielone jabłko, kwiaty i cytrusy. W ustach wino jest lekkie, mocno wytrawne, świeże, o wysokiej kwasowości, o niewielkim ekstrakcie, aromaty cytrusowe i kwiatowe.

Świetne, lekkie wino, w bardzo dobrej cenie 38 zł.

Ocena 2.5/5 – dobre, codzienne Sauvignan Blanc

Chateau Belle Cure

2. Petit Haut Lafitte Blanc 2013 AOC Pessac Léognan – Grand Vin de Graves (Pessac-Léognan)

Château Smith Haut Lafitte to uznana posiadłość w miejscowości Martillac w Pessac Léognan, zaledwie 20 km od Bordeaux,  w której od lat produkuje się wyśmienite czerwone i białe wina.

Chateau Smith Haut Lafitte

Źródło: maps.google.com

Na terenach należących do pałacu winorośl uprawiano już od 1365 roku.

W XVIII wieku posiadłość została zakupiona przez Szkota Jerzego Smith’a, od nazwiska, którego pałac nosi swoją nazwę. To on zbudował pałac i eksportował wino na swoich statkach do Anglii.

W 1842 roku, mer Bordeaux, Pan Duffour-Dubergier, odziedziczył pałac po swojej matce i podniósł status win do klasy Grand Cru.

Właściciele firmy Louis Eschenauer, którzy z początkiem XX wieku zaczęli eksportować wino z Château Smith Haut Lafitte na cały świat, zachwycili się jego jakością i w roku 1958 zdecydowali się na zakup posiadłości.

W 1959 czerwone wina z Chateau Smith Haut Lafitte zostały zakwalifikowane jako Cru Classé z Graves.

Po kilkudziesięciu latach i po kilku milionach zainwestowanych w posiadłość, między innymi po zbudowaniu podziemnej piwnicy, mieszczącej 1000 beczek, posiadłość została sprzedana. W roku 1990, Daniel Cathiard wraz z małżonką, Florence, zostali kolejnymi właścicielami prestiżowego pałacu i do dzisiaj kontynuują tradycję produkcji win najwyższej jakości, dzięki wdrożeniu ambitnego programu modernizacyjnego.

Le Petit Haut Lafitte to drugie wino z Château Smith Haut Lafitte. Pierwszym jest Château Smith Haut Lafitte Blanc (Grand vin de Graves).

Wino z dwóch klasycznych szczepów w proporcjach 80% Sauvignan Blanc i 20% Semillon.

To wino jest wytwarzane w tym samym czasie, co Château Smith Haut Lafitte, lecz z użyciem gron z trochę gorszych siedlisk. Niemniej jednak Le Petit Haut Lafitte od razu stawia wysoko poprzeczkę i od samego początku pokazuje wielką klasę.

W nosie uwalnia delikatne aromaty gruszki, grejpfruta, białych kwiatów, suszonych owoców i orzechów laskowych.

W ustach bogactwo aromatów podobnych do tych, które daje się wyczuć nosem. Świetna równowaga między cytrynową kwasowością i owocowością Sauvignan Blanc pojawiającą się na pierwszym planie, a aksamitnością i gładkością struktury, za którą odpowiada Semillon. Kunszt winiarza daje się poznać po perfekcyjnym użyciu beczki, która dodaje trochę nut orzechowych i gruszkowych. Bardzo długi finisz, wino pozostaje na podniebieniu jeszcze długo po wypiciu.

Idealne do ryb i białych mięs.

Cena nieco wysoka, ale wino jest tego warte –  169 zł

Ocena 4/5 – Najlepsze wino białe tej degustacji

2. Petit Haut Lafitte Blanc

 

3. Château Camarsac Classic 2013 AOC Bordeaux (Entre-Deux-Mers)

Château Camarsac nie leży po lewej stronie, ale właśnie między dwoma morzami (Entre-Deux-Mers), jak Francuzi określają obszar między rzeką Garonną i Dordogne.

Chateau de Camarsac

Źródło: maps.google.com

Początki Château Camarsac sięgają XI wieku i jego dzieje były całkiem burzliwe.  Po wiekach pełnych perturbacji, rozbudowy i zmiany stylów, trafił w ręce winiarza Thierrego Lurtona, który odkupił zamek od swojej siostry w 2007 roku i rozpoczął produkcję win Camarsac.

Château Camarsac Classic 2013, to klasyczne wino wykonane w 95% ze szczepu Merlot, z dodatkiem 5% to Cabernet Franc. Wino poddane zimnej maceracji przez 7 do 10 dni, co wpływa pozytywnie na poprawę intensywności barwy wina.

W nosie aromaty czerwonych owoców, malin, truskawek i lekko pachnących przypraw.

W ustach delikatne, owocowe, gładkie i lekkie. Lekkie aromaty waniliowe, kwasowość nie jest zbyt wyrazista, tanin gładkie i całkowicie zintegrowane. Będzie pasować do wędlin, serów i pieczonych mięs.

Cena bardzo dobra –  45 zł

Ocena 2.5/5

3. Château Camarsac Classic

 

4. Château Goulet 2003 AOC Bordeaux

Tizac to mała miejscowość na Prawym Brzegu rzeki Dordogne, leżąca na wielkim obszarze Bordeaux i Bordeaux Superieur.

Chateau Goulet_Tizac

Źródło: maps.google.com

Wino zrobione z klasycznego kupażu bordoskiego, Cabernet Sauvignan 61%, Cabernet Franc 35%,Merlot 4%.

Nos już nie tak owocowy, aromaty owoców już nie tak żywe, pojawiają się aromaty zwierzęce oraz aromaty lukrecji. Wino przeszło długą ewolucję, po prawie 13 latach spędzonych w beczce i w butelce.

W ustach miękkie, prawdziwie dojrzałe i dobrze zrównoważone. Mniej ciała, więcej garbnika, mniej owocu, nuty zwierzęce, ale  kwasowość nadal bardzo wyrazista.

Będzie pasować do mięsa w sosach, do sosów grzybowych i do serów.

Cena rewelacyjna jak na wino tak zestarzone – 45 zł. Należy spróbować.

Ocena 3.5/5

4. Château Goulet 2003

5. Chapelle De Potensac 2012 AOC Médoc

Chapelle de Potensac to drugie wino z Château de Potensac w miejscowości Ordonnac, należącego do Jean’a-Huberta Delon’a, właściciela dwóch innych pałaców – Château Léoville Las Cases w Saint Julien i Château Nénin w Pomerol. Wszystkie te pałace od 250 lat znajdują sie w rękach rodziny Delon.

Chateau Potensac

Źródło: maps.google.com

Pierwsze wino z Potnesac nosi bezpretensjonalną nazwę Château de Potensac.

Wino, z uwagi na  użyte odmiany winogron jest złożone, powstało z Merlot (56%), cabernet sauvignon (30%), cabernet franc (13%) i petit verdot (1%).

Nos bardzo aromatyczny i owocowy, gdzie na plan pierwszy wysuwają się aromaty jeżyn i wiśni. Usta wiśniowe i pikantne, intensywne i skoncentrowane, długi finisz, bardzo gładkie, z wyrazistymi taninami. Wino będzie najlepsze do porządnego, mięsnego posiłku, takiego jak pieczona jagnięcina. Bardzo dobre wino, owocowe, pikantne, aksamitne, z dobrą strukturą i podkreśloną nutą dębową, zaskakująco złożone.   Ocena Jancis Robinson 15,5/20

Cena 89 zł

Ocena 3/5

05. Chapelle de Potensac

 

6. Château Cantemerle 2006 AOC Haut-Médoc

Pałac wymieniony w klasyfikacji Médoc z roku 1855 piątej klasy – cinqième grand cru classé.

Chateau Cantemerle

Źródo: maps.google.com

Château Cantemerle jest związana ciekawa historia. Charakter pisma na oryginalnej liście klasyfikacji z Médoc z roku 1855 jest jednakowy, a całość jest napisana dużymi i wyraźnymi literami. Wszystkie posiadłości są przyporządkowane do jednej z pięciu klasyfikacji, a na ostatnim miejscu na liście wymieniony jest Château Croizet Bages z Pauillac. Jednakże, na samym dole, innym charakterem pisma, znajduje się dopisek Cantemerle, Mme de Villeneuve Durfort, Macau. Dopisek ten musiał powstać już po przesłaniu listy do Izby Handlowej Bordeaux, co nastąpiło 18 kwietnia 1855, bowiem Château Cantemerle nie był uwzględniony na mapie klasyfikowanych posiadłości, prezentowanej w maju 1855, podczas Wystawy Światowej w Paryżu. I takim sposobem, Pałac Cantemerle trafił na prestiżową listę klasyfikacji.

Obecnie Château Cantemerle znajduje się w rękach grupy ubezpieczeniowej SMABTB, która dokonała rekonstrukcji pałacu, renowacji winnic i przywrócenia wino do dawnej świetności.

Wino wykonane ze szczepów Cabernet Sauvignan 58%, Merlot 33%, Petit Verdot 6% i Cabernet Franc 3%. Spedziło 12 miesięcy w beczce, w tym w 50% w nowej beczce.

Nos aksamitny, potężny, wiśniowo-porzeczkowy. Wino jest skoncentrowane, gładkie, aromaty owoców i beczki są bardzo wyraziste. Pojawia się druga warstwa aromatów skóry i tytoniu.

W ustach średnio cieliste, miękkie, z łagodnymi taninami, reprezentuje lżejszy styl Bordeaux.

Obecnie problemem jest ocieplenie klimatu, bo to wpływa na powstawanie win o wysokim poziomie tanin i wysokim poziomie alkoholu. Jednak należy pamiętać, że 50 lat temu winogrona zbierano miesiąc wcześnie niż obecnie i liczono się z tym, że mogą pojawiać się aromaty zielone i niedojrzałe. Obecnie czeka się tak długo, aby grona były w maksymalnie dojrzałe, a to powoduje, że poziom cukru jest wyższy, a wina mają wyższy poziom alkoholu.

Światowe oceny:

 • Wine Spectator 88/100
 • Jancis Robinson 16,5/20
 • Decanter 16,7/20
 • La Revue du Vin de France 15,5/20
 • Jean-Marc Quarin 84/100
 • Cellar Tracker 89/100

Cena 179 zł

Ocena 4/5 – najlepsze wino  czerwone tej degustacji

6. Château Cantemerle

 

7. Baron de Brane 2005 AOC Margaux

Château Brane-Cantenac, to posiadłość zaklasyfikowana do drugiej klasy Médoc z 1855 roku – Deuxième Grand Cru Classé.

Posiadłość założona w XVII wieku przez rodzinę Gorce, która nadała mu nazwę Brane-Cantemerle, już na wiele lat przed oficjalną klasyfikacja Médoc, produkowała bardzo wysoko oceniane wina. Wysokie ceny wina wpłynęły na uzyskanie wysokiej pozycji w drugiej klasie klasyfikowanych posiadłości.

W 1866 posiadłość została sprzedana rodzinie Roy, którzy byli również właścicielami Château d’Issan, i dale kontynuowano tam produkcję wyśmienitych win. W roku 1920 konsorcjum handlarzy i producentów wina zwane Société des Grands Crus de France odkupiło posiadłość.

W 1925 roku, Léonce Récapet wraz z zięciem, François Lurtonem, objęli na własność posiadłość Brane-

Cantenac oraz objeli wiekszosciowe udziały w Château Margaux. Lucien Lurton, syn François Lurtona odziedziczył Brane-Cantenac w roku 1956.

Lucien Lurton, jeden z najbardziej utalentowanych i szanowanych producentów wina, przekazał dziesięć posiadłości, których był właścicielem, swoim dziesięciorgu dzieci.

W 1992 roku nowym właścicielem Brane-Cantemarle został Henri Lurton.

Château Brane-Cantenac

Źródło: maps.google.com

Właściciel Henri Lurton od 1992, w rękach rodziny od roku 1925. Winnice rozciągają się na powierzchni 15 ha żwirowej gleby na piaszczystym podłożu.

W roku 2005 powstały bardzo dobre wina, czego przykładem jest degustowane Baron de Brane.

Złożone z Cabernet Sauvignon (58%), Merlot (40%) i Cabernet Franc (2%), o rubinowej barwie z oznakami ewolucji na brzegach.

Nos nie tak bardzo owocowy, ale wyróżniają się aromaty porzeczek, połączenie struktury z delikatnością, mocna struktura tanin, które są świetnie już wtopione i gładkie. Aromaty skóry, wanilii, pudełka po cygarach, aromaty dymne, lukrecja i tytoń. W ustach krągłe, bogate, jedwabiste, wciąż świeże, z mocną strukturą i finezją.

Światowe oceny:

 • Jancis Robinson 16/20
 • Gault-Millau 16/20
 • Jean-Marc Quarin 87/100
 • Cellar Tracker 88/100

Cena 199 zł

Ocena 3.5/5. Dobre, ale Château Cantemerle 2006 AOC Haut-Médoc wydaje się lepsze.

7. Baron de Brane

8. Château Roumieu 2012 AOC Sauternes

Na koniec wino słodkie, z apelacji na Sauternes, z południa regionu Bordeaux.

Château Roumieu

Źródłó: maps.google.com

Szczepy: sémillon (89%), sauvignon blanc (10%), muscadelle (1%), wino dojrzewało w beczce przez 18 miesięcy. Piękny, połyskliwy i złoty kolor.

W nosie intensywny i bogaty bukiet z aromatami owoców, takich jak brzoskwinia, grejpfrut, pigwa, mango, oraz kwiatów akacji i suszonych moreli.

Usta skoncentrowane i gładkie, wino jest słodkie, z posmakiem kandyzowanych owoców i miodu, ale końcówka jest bardzo długa i odświeżająca z wyrazistą kwasowością, pięknie przełamującą dominującą słodycz.

Serwować schłodzone w temperaturach: 8 – 10°C, podawać do białych mięs, ryb (sola, turbot), przegrzebków, foie gras, sera roquefort, dań kuchni azjatyckiej.

Cena 65 zł

Ocena 4/5

8. Château Roumieu_

A na koniec poglądowa mapa, jak można odwiedzić wszystkie te posiadłości, spędzając w drodze nieco ponad 4 godziny.

Total route_final

Źródło: maps.google.com

Degustowałem na zaproszenie Winkolekcji.

*Informacje z prezentacji p.Sławomira Chrzczonowicza i Winkolekcji

Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane, 2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.

 

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s