Lidl na lato 2016 – nowa oferta win z Francji

Od połowy czerwca można spotkać w Lidlu wina z nowej, letniej oferty win z Francji.

Wśród 27 nowych win, mamy 15 win białych, 2 różowe i 10 czerwonych.

Część etykiet jest już znana klientom Lidla z wcześniejszych ofert, ale w większości są to wina, które pojawiły się po raz pierwszy.

O ile wina białe prezentują całkiem niezły poziom w swoich cenach – na uwagę zasługuje jedno z Chablis i Pouilly-Fumé, to wina czerwone trochę zawodzą.

Po raz kolejny Lidl sięgnął po przemysłowe Bordeaux, które mogą skusić swymi atrakcyjnymi cenami, ale są trochę nijakie, chociaż jest kilka ciekawych propozycji.

Brakuje win czerwonych z innych regionów gdzie w podobnych cenach można znaleźć wina ciekawsze i lepsze. Na uwagę zasługują jednak Blaye Côtes de Bordeaux Citadelle du Cyprès w bardzo dobrej cenie 17.99 zł oraz najdroższe wino tej oferty, Saint-Emillion Grand Cru Classé Château Fombrauge 2013 w cenie 99.99 zł, które jest dobre, ale nie jestem przekonany, że warte jest swojej ceny.

Niestety wina różowe też nie zachwycają. Ten stan jest znany z poprzednich ofert i dlatego warto sobie zadać pytanie, dlaczego nie poszukać lepszych win różowych z Doliny Loary, skoro Lidl tam właśnie znalazł swoje Rosé d’Anjou, a może poszukać jakichś ciekawszych, bardziej orzeźwiających różowych w Côtes de Provence.

Muscadet Sèvre et Maine sur lie Domaine Gadais La Grande Réserve 2014, Loire,

Następca tego muscadeta, ale jeszcze w lepszym opakowaniu i z etykietą La Grande Reserve. Mi ten styl, bardzo kwasowy i wytrawny, z delikatnymi aromatami maślanymi, wynikającym z dojrzewania na osadzie, oraz kwiatowymi, bardzo pasuje. Ocena 3/5 Cena 19.99 zł.

 

23. Muscadet sevre et maine sur lie domanie

Bordeaux Blanc Sec Adrien Bertaillan Les Fontenilles 2014

W tym białym Bordeaux przeważa chyba Sauvignon Blanc, bo pełno tutaj aromatów trawy, pokrzyw, agrestu, całość jest bardzo kwasowa i trochę zbyt nachalna. Nie rzucałbym się na to wino, bo są lepsze białe w tej ofercie, ale cena jest atrakcyjna. Ocena 2/5./ Cena 16.99 zł

12. Bordeaux les fontenilles

La Réserve de Combalet 2015, Sud-Ouest Côtes de Duras Blanc Terre de Vignerons pour Les Vignerons de Berticot

Parwdopodobnie blend Sauvignon Blanc i Muscadelle, dosyć delikatne wino, z aromatami mineralnym i delikatną nutą białych kwiatów.  W ustach też tak delikatne, wytrawne, idące w stronę płatków róży i migdałowa końcówką. Ciekawe. Ocena 3/5. Cena 17.99 zł.

26. reserve de combalet

 

Bourgogne Chablis 2014

Pewnie części klientów spodoba się to Chablis, bo wydaje się mieć więcej słodyczy i nie jest tak bardzo wytrwane jak drugie Chablis tej oferty. Ocena 2.5/5. Cena 39.99 zł.

13. Bourgogne Chablis_Old

Bourgogne Chablis 2014 Domaine de Oliveira Lecestre

Drugie w ofercie Chablis, droższe o 5 złotych, ale dające więcej satysfakcji niż to powyżej. Czyste, wytrawne, kwasowe, o delikatnych mineralnych aromatach. Brać, póki jest. Ocena 3/5. Cena 44.99 zł.

15. Chablis Domaine de oliveira lecestre_new

Nicolas Carlin Pouilly-Fumé Les Pierres Blanches 2015

Bardzo dobre Pouilly-Fumé, świetnie wyrażające francuski styl Sauvignon Blanc. Wyraziste aromaty trawiaste i mineralne. Bardzo ekspresyjny styl, chociaż nie tak wyrazisty jak Sauvignon Blanc z Nowej Zelandii. Ocena 3/5. Cena 39.99 zł.

25. pouilly fume 2015

Ernest Wein Alsace Sylvaner 2014

Warto po nie sięgnąć, choćby po to, by poznać ten szczep, nadal jeszcze rzadko do Polski sprowadzany. Wyraziście owocowe, z atomami żółtych śliwek, pigwy, jabłka, z wyrazistą kwasowością i lekka goryczką w finiszu. Mi się podobało, zwłaszcza w tej cienie. Ocena 3/5. Cena 19.99 zł.

04. Alsace Sylvaner Pfaffenheim 2014

SCVB Alsace Pinot Blanc Vieilles Vignes 2014

Na mnie nie zrobiło wrażenia, wydało mi się puste i komercyjne. Woda z sokiem i kwasem. Ocena 1.5/5. Cena 21.99 zł.

02. Alsace Pinot Blanc Vieilles Vignes

SCVB Alsace Muscat Vieilles Vignes 2014

Lidl miał już podobnego Muscata od tego producenta, to teraz mamy wino o jeden stopień wyżej w hierarchii, czyli Muscat zrobiony z owoców ze starych krzewów. Już poprzednia wersja była całkiem niezła, a i to wino jest warte swojej ceny. Aromaty miodowe, białych kwiatów, wytrawne, ale z dominującą słodyczą i bardzo aromatyczne. Ocena 3/5. Cena 19.99 zł.

24. Muscat Vieilles Vignes

Jean Cornelius Alsace Gewurztraminer Collection Prestige 2014

Dosyć przyjemne wino, mające wszystkie atrybuty Gewurtztraminera, z aromatami płatków różanych i liczi. Dla lubiących taki styl. Ocena 2.5/5. Cena 29.99 zł.

01. Alsace Gewurztraminer Jean Cornelius

Languedoc Roussillon, Limoux, Le Purgatoire, AOP Sas Sieur D’Arques 2013

Jedyne wino białe, w przypadku, którego wymogi apelacji nakładają obowiązek trzymania wina w beczce. Bardzo ładne wino, z mnóstwem aromatów tostów, brioszki, wanilii, suszonych owoców i orzechów. Ocena 3.5/5. Cena 29.99 zł.

22. Limoux Purgatoire

Languedoc Roussillon Pays d’Oc Viognier Muscat 2015

To wino jest już dostępne w Lidlu od jakiegoś czasu i widzę, że sprzedaje się całkiem nieźle. Viognier daje temu winu wyraźny akcent mineralności i aromatów gryczanych czy też orzechowych. Jest ciekawe i powinno pasować do grillowanych warzyw. Ocena: 2.5/5. Cena 17.99 zł.

27. Vionier Muscat

Rhône, Clairette de Die «Cuvée Elegance » 2014

Niezbyt porywające słodkie bąbelki, z niewielką kwasową nutą i aromatami cytrusowymi. Za tą cenę nie jest złe, ale głównie dla miłośników słodkich win. Ocena 2/5. Cena 24.99 zł.

20. clairette de die.jpg

Loire Cabernet d’Anjou AOC Domaine des Iris 2015

W tej ofercie są tylko dwa wina różowe i żadne z nich nie zachwyca. To różowe jest słodkawym, przemysłowym kompotem z jakimś ukrytym aromatem truskawkowo-wiśniowym, który nie orzeźwia, jak powinno to robić dobre wino różowe, a do jedzenie też za bardzo się nie nadaje. Ocena : 1.5/5. Cena 19.99 zł.

14. Cabernet dAnju Domaine des Iris

 

Languedoc Roussillon Pays d’Hérault Domaines Pierre Chavin Chevalier d’Or Rosé 2015

Niestety są to przemysłowe zlewki, smakujące gumowym wężem ogrodowym i plastikiem. Nie ma sensu wydawać na nie pieniędzy. Ocena 1/5. Cena 19.99 zł.

19. Chevalier Dor 2015.jpg

 

Château de l’Estagnol 2014, Rhône, Côtes du Rhône AOP

Wino o dosyć lekkiej strukturze, z wyraźną kwasowością, ale z nieco asfaltowymi, piekącymi garbnikami, ale mimo wszystko na tak. Ocena 2.5/3. Cena 17.99 zł.

16. chateau de lestagnol.jpg

Comptoir des Arômes Domaines Pierre Chavin 2014, Cabernet Sauvignon, Pays d’Oc

Nieciekawy Cabernet Sauvignon, aromatów i owocu tutaj niewiele, za to jest dużo taninowej goryczki i braku równowagi.  Ocena 1/5. Cena 19.99 zł.

21. comptoir des aromes

Château Bellevue Favereau 2014, Bordeaux Supérieur

To jest dobry wybór tej oferty, wino o średniej budowie, w nosie złożone aromaty skóry, dymu, ziemi. W ustach wiśnia w czekoladzie, z dobrą kwasowością, ale i z pikantną końcówką i dosyć szorstkimi taninami. Ocena 2.5/5. Cena 24.99 zł.

05. Bordeaux Bellevue Favereau

Château Saint-Antoine 2013, Bordeaux Supérieur

To Bordeaux jest delikatniejsze niż powyższe Château Bellevue Favereau, świeższe, bardziej owocowe i mniej beczkowe. W tej cenie to bardzo dobry wybór. Hit. Ocena 3/5. Cena 19.99 zł.

09. Bordeaux Chateau Saint Antoine

 

Blaye Côtes de Bordeaux Château Calet 2012

Biedronkowe Blaye Côtes de Bordeaux było całkiem niezłe, miało jedynie za dużo beczki i kosztowało 29.99 zł. To Blaye Côtes de Bordeaux z Lidla jest o 2 złote tańsze, ale nawet w tej cenie nie jest to wino powalające. Jest dużo owocu, ale generalnie jest szorstkie i o wysokim poziomie alkoholu. Chyba nie warto.  Ocena 1.5/5. Cena 27.99 zł.

06. Bordeaux Blaye Cotes Chateau Calet

Citadelle du Cyprès 2014, Les Vignerons de Tutiac, Blaye Côtes de Bordeaux AOP, Bordeaux

Dużo lepsze niż powyższe Blaye Côtes de Bordeaux Château Calet 2012. Citadelle du Cyprès jest lekkie, żywe, taniczne, owocowe, z lekkim garbnikiem. I do tego w dobrej cenie. Należy brać. Ocena 3/5. Cena 17.99 zł.

10. Bordeaux Citadelle du Cypres.jpg

 

Château Dudon Bordeaux 2011

W nosie daje się wyczuć aromaty skóry, ziemi i leśnych owoców. W ustach jest pełne i bogate, dominuje owoc leśny dojrzała wiśnia, połączona świeżą, taniczną kwasowością. W tej cenie to hit. Ocena 3/5. Cena: 19.99 zł.

07. Bordeaux Chateau Dudon.jpg

 

Château Gemeillan Médoc 2010

Nos: głębokie bogate aromaty jeżyn, leśnej ściółki, krzaków jeżynowych, tytoniu. W ustach zaskakująco młode, z kręgosłupem kwasowym, dymne, leśne, wyprawiona skóra, garbniki wyraziste, ale zrównoważone, przez kwasowość i owoce, świeże, ale z tym dymnym aromatem. Według mnie najlepsze wini tej oferty do 50 zł. Ocena 3.5/5. Cena 37.99 zł.

18. Chateau Gemeillan.jpg

Château Fombrauge 2013, Saint-Emillion Grand Cru Classé, Bordeaux

Najdroższa etykieta tej oferty i całkiem dobre wino, z armatami jeżyn, ściółki leśnej dymu, galaretki owocowej, bardzo miękkie i soczyste, z podkreśloną kwasowością i z taninami wyczuwalnymi, ale ładnie wkomponowanymi w to bardzo dobrze zbalansowane wino. Jedynym mankamentem jest wysoka cena. Ocena 3.5/5. Cena 99.99 zł.

08. Bordeaux Chateau Fombrauge Primeur

Languedoc Roussillon Muscat de Rivesaltes Domaine des Étangs 2012

Raczej słabe wino słodkie, gdzie cukier resztkowy jest na tyle dominujący, że wini jest płaskie i bez życia. Niestety pije się bez przyjemności. Ocena 1.5/5. Cena 22,99 zł.

24. Muscat de Riversaltes

Wina degustowane na degustacji win z nowej oferty Lidla podczas III Zlotu Blogerów organizowanym przez Winicjatywę.

Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane,   2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.

 

 

 

 

 

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacja, Lidl, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s