Wina francuskie w Biedronce, czyli odkrywaj nowe smaki

Biedronka nie ustaje z ofensywą win na swoich pułkach i zaraz po całkiem udanej ofercie win z Hiszpanii, w zasadzie bez chwili przerwy, wprowadza wina z Francji, uzupełnioną ofertą serów, wędlin i mięs z Francji.

Hasłem tej ofery jest odkrywanie nowych smaków, ale etykiety w większość są zananę z poprzednich roczników, niemniej jednak  pojawia się też kilka nowości. Zobaczmy.

Granbeau Colombard Chardonnay IGP Côtes de Gascogne 2016

Znana już etykieta w kształcie rombu ze spółdzielni Granbeau pojawia się znowu. Jak wskazuje informacja na etykiecie jest to wino z Gaskonii, regionu leżącego na południe od Bordeaux, znanego szerzej głownie z produkcji armaniaku oraz morza taniego wina.

Wino jest kupażem dwóch szczepów, colombard, szczepu używanego lokalnie w Gaskonii, głównie do produkcji armaniaku, nadającemu winu owocową lekkość i bardzo cytrusowy profil oraz Chardonnay.

Jest to wino proste i nie ma co się tutaj doszukiwać jakieś złożoności, ale w tej cenie wyróżnia się pozytywnie wśród białych win.

Cena 14.99 zł Ocena 2.5/5

 01-granbeau-colombard-chard

Domaine de Gillières Muscadet Grand Réserve Côtes de Grand Lieu AOP

Muscadet, to kolejna odsłona win z tego regionu, do którego używa się szczepu o nazwie trudnej do zapamiętania: Mélon de Bourgogne.

Wino jest czyste, klarowne, lekkie, o wyrazistej, surowej kwasowości, o aromatach zielonych jabłek, mirabelek i agrestu, na mineralnym, słonym podkładzie.  Ja bardzo lubię ten surowy, kwasowy styl, więc jestem jak najbardziej na tak.

Cena 19.99 zł Ocena 3/5

02-muscadet

Maison Fontant Coteaux Varois en Provence Lux Royal 2016

O tym różowym winie już pisałem przy okazji win z Hiszpanii. Wina różowe w marketach w niskich cenach, to na ogół trudny temat i większość tych win często niestety nie broni się przed konsumentem.

Lux Royal jest czyste, lekkie, zbalansowane i bez aromatów plastikowej beczki, będącej zmorą tanich win różowych.

Wręcz przeciwnie, są tutaj delikatne aromaty poziomek i truskawek, mimo sporej ilości cukru, jest i rozpięta na całej długości kwasowość. Mimo, że wino jest lekkie i bardzo delikatne, to kupujcie to wino, bo jest w świetnej cenie i jest bardzo uniwersalne.

Cena 19.99 zł, ocena 3/5

 03. Lux Royal.jpg

Granbeau Syrah IGP Pays d’Oc

W nosie truskawki i poziomkowa lemoniada, w ustach też dużo owocu, głównie truskawek, z aromatem lemoniady w proszku. W porównaniu do powyższego Lux Royal jest bardziej przekombinowane, winiarz na szczęście zostawił trochę cukru resztkowego, bo łagodzi on goryczkę. Kwasowość niestety gdzieś zniknęła, zostały sztuczne aromaty i cukier. Nie złe, ale powyższy Lux lepszy

Cena 14.99 zł Ocena 2/5

 03-granbeau-syrah

Pasquier Desvignes Côtes du Rhône Villages 2015

Owocowe, pełne wesołe wino z Doliny Rodanu, na bazie najprawdopodobniej grenache i syrah.

Zbalansowane, wytrawne, bardzo owocowe, o wyrazistej kwasowości i całej gamie przypraw, z dominującymi aromatami pieprzu.

Idealne do dań z tej oferty, nóg kaczki z sosem figowym, do królika w musztardzie i do kaczki z jabłkami i skórką pomarańczy.

Cena 19.99 zł, ocena 3/5

05-cotes-du-rhone_slim

Château de Benesse Médoc AOC 2013

Kupaż dwóch bordoskich szczepów, gdzie pierwsze skrzypce gra Cabernet Sauvignon, a w roli tła występuje Merlot.

To już mamy poważne wino, cieszące się przynależnością do całkiem niezłej klasyfikacji Cru Bourgeois.

Cru Bourgeois to grupa producentów stworzona po to, by wyrównać trochę szanse producentów Bordeaux, którzy robią ambitne wina, są one nagradzane w konkursach, ale nie zostały zaklasyfikowane do jednej z pięciu prestiżowych grup zwanych Grand Cru Classé Bordeaux.

Oczywiście przepaść między Grand Cru Classé i Cru Bourgeois może być ogromna, ale też niektóre Cru Bourgeois jest w stanie stanąć w szranki z pomniejszymi winami z piątej czy nawet czwartej grupy Grand Cru Classé.

Nos bogaty, aromatyczny, wiśnia, czarna porzeczka, trochę aromatów beczkowych.

W ustach surowe, jak to Bordeaux, ale bardzo rasowe i klasyczne. Wino mocno rozpięte na świetnej kwasowości, która towarzyszy od początku aż do długiego finiszu, owoc narysowany cienką kreską, ale soczysty i wyrazisty, taniny są delikatne i tylko dodają ciężaru i ciała, alkohol na poziomie 13% jest zupełnie schowany. Wino idealnie zbalansowane.

Bardzo mi się podoba. Mój numer jeden tej oferty.

Cena 39.99 zł Ocena 3.5/5

 06. Chateau de Benesse.jpg

 

Pavillon La Tourelle Bordeaux Superieur AOC

Zastosowano tutaj typowy kupaż bordowski, czyli merlot, cabernet sauvignon i cabernet franc. W nosie aromaty bardzo delikatne, ale w ustach wino bardzo wyraziste, o sporym ciężarze Niestety wino cierpi trochę na nadmiar beczki, co objawia się wyrazistymi aromatami kakao i kawy.

Jest owoc i kwasowość, ale na razie musi mocno walczyć, żeby wybić się ponad te nuty beczkowe. Może czas mu pomoże.

Cena 24.99 zł, Ocena 2/5

07. Pavillon la Tourelle.jpg

 

Źródło win: nadesłane do degustacji przez sieć sklepów Biedronka oraz zakup własny

Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane, 2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Biedronka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s