St. Andrea, gwiazda Egeru

Restauracja La’Bor specjalizująca się w kuchni węgierskiej i szczycąca się długą i ciekawą kartą win z Węgier, wraz z importerem Interwin,  z udziałem pana Sławomira Hapaka, zaprosiła gości na degustacje win z winiarni St. Andrea położonej w Egerze.

St. Andrea to jedna z najlepszych winiarni na Węgrzech, której wina od lat zdobywają krajowe i międzynarodowe laury, a jej właściciel, György Lőrincz, został już obwoływany Człowiekiem Roku w różnych magazynach winiarskich, między innymi w Magazynie Wino w roku 2006.

Główną zasadą, którą kieruje się György Lőrincz w produkcji i wytwarzaniu wina jest osiągnięcie i utrzymanie wysokiego poziomu jakości w długim terminie, poprzez dekady. Taka postawa zaś pozwala na to by zostać prestiżowym producentem i tworzyć takie wina, które mogą stanowić impuls dla innych, ambitnych i utalentowanych producentów wina.

György Lőrincz został opisany przez magazyn winiarski Borigo,  jako jeden z tych ludzi, których wszyscy lubią, jest człowiekiem wyrafinowanym i wspaniałomyślnym, żyjącym w harmonii ze swoją żoną i czwórką dzieci i zdolnym, by tę harmonię przenieść na wino które tworzy.

Jego wina są oryginalne, bardzo delikatne i nowoczesne, ale zachowują styl Egeru i są wysoko cenione zarówno przez konsumentów jak i przedstawicieli branży.

Jego winnica połóżona jest w północno – wschodniej części Węgier, kilkanaście kilometrów na południe od Egeru, u stóp Gór Bukowych (Bükk hegység). Tam, na 5 hektarach rosną 62 odmiany winogron, zarówno czerwonych i białych, gdzie Lőrincz produkuje dwa rodzaje znanego wina Egri Bikaver i Egri Csillag.

Chłodny, górski klimat sprawia, że wina produkowane tutaj charakteryzują się wysoką kwasowością, bogatymi aromatami, umiarkowanym poziomem tanin i ogólną elegancją.

Gleba jest złożona i zróżnicowana, z przewagą tufów wulkanicznych, pokrytych warstwą gliny. Są też miejsca ze złożami piaskowca, łupku i wapienia.

Podróż na szczyt winiarskiego Panteonu zaczęła się w roku 1999, kiedy to György Lőrincz stworzył swoje pierwsze wino dla swojego ojca. Szukał najlepszej nazwy dla tego wina, by wyrazić miłości i uczucie wdzięczności, które go zainspirowały do jego stworzenia. Wybrał nazwę St. Andrea, a wino otrzymało złoty medal.

W 2004 roku pojawiło się pierwsze wino Egri Bikavér Superior,  Merengő 2002. Rok 2004 był kolejnym rokiem pełnym wyzwań, gdzie winiarz zdobył mnóstwo wiedzy, jego piwnica została zbudowana i powstała koncepcja jak winiarnia ma działać. A jego wina były pełne życia.

W 2013 Napbor Egri Csillag czyli Słoneczna Gwiazda Egeru 2011 otrzymała Srebrny Medal w międzynarodowym konkursie w  Finger Lakes w USA.

W 2014 roku jego Furminty z winnicy zwanej Kis-Eged otrzymały kolejne nagrody od międzynarodowych ekspertów winiarskich.

Napbor Egri Csillag 2012 otrzymało złoty medal w Bordeaux i ku wielkiej radości, aż 3 z jego Egri Bikaverów otrzymały medale od węgierskiego stowarzyszenia Prestige Reserve Club (Merengő Egri Bikavér superior 2011, Hangács Egri bikavér superior 2011, Mythos Egri bikavér superior 2009).

Cytowany wcześniej, węgierski periodyk winiarski, Borigo, zaliczył winiarnię St. Andrea  do 10 najlepszych winiarni na Węgrzech.

W tym też roku do załogi winiarni St. Andrea oficjalnie dołączył syn, Lőrincz György Junior.

W restauracji La’Bor mieliśmy okazję spróbować kilku świetnych win:

Napbor 2015, St. Andrea

Pinot Blanc, Chardonnay, Olaszrizling, Sauvignon Blanc, Leanyka, Rainai Rizling, Hárslevelu, Voignier, Pinot Gris

Kupaż wielu białych lokalnych i międzynarodowych odmian dał w rezultacie bardzo świeże i lekkie wino, o wyrazistych aromatach cytrusowych i jabłkowych. Pięknie zrównoważone owoce i kwasowość, w pełni wytrawne, z lekką goryczką. Dojrzewanie tylko w kadziach stalowych dało wino czyste lekkie i świeże.

Ocena 3/5, Cena 45 zł

01. Napbor

Örökké 2014, St. Andrea

Chardonnay, Rainai Riesling, Sauvignon Blanc, Viogner, harslevelu

Styl młody, świeży, więcej ciała niż powyższy Napbor, ale mniej aromatyczne. W nosie delikatne aromaty białych kwiatów. Klasyczna elegancja.

Cena 80 zł, ocena 3/5

02. Orokke

Akutyafáját 2015, St. Andrea

Merlot, Kékfrankos, Turán, Cabernet Franc, Syrah

Budyniowo waniliowy nos, bardzo miękkie taniny, średnia kwasowość, niskie garbniki, ładny soczysty owoc, dobre ale mi ten styl nie do końca odpowiada. Wino zdominowane przez owoc, ale wydało mi się trochę krótkie.

Ocena 2.5/5 Cena 45 zł

03. Akutya

Pinot Noir 2013, St. Andrea

Pinot Noir 100%

Wino starzone w beczce przez 18 miesięcy. Bardzo przyjemna pestka wiśni, malina, w nosie suche liście i drewno, delikatny pinot noir, ale ładnie zbalansowany. W nosie wiśnia,  skóra, terpentyna. W ustach cienkie i szczupłe, ale bardzo skoncentrowane i wyraziste, na pierwszym planie owoc, dalej nuty likierowe, lekkie dotknięcie beczki, garbniki na średnim poziomie. Dużo aromatów trzeciorzędnych w tle – skora, tytoń, ziemia, stajnia. Wino jest super czyste i skoncentrowane. Po prostu klasa.

Ocena 4/5 Cena 61 zł

04. Pinot Noir.jpg

Àldás 2015, St. Andrea

Kékfrankos, Merlot, Pinot Noir, Cabernet Franc, Turán, Cabernet Sauvignan, Kadarka, Syrah

W kolorze ciemno wiśniowe, mniej aromatyczne niż Akutyafáját 2015, miękkie taniny, ale wyraźniejsze niż w Akutyafáját 2015. Kwasowość na średnim poziomie, owoc wyrazisty. Dobre.

Cena 48 zł, ocena 3/5

05. Aldas

Hangrács 2013, St. Andrea

Kékfrankos, Pinot Noir, Merlot, Cabernet Franc, Kadarka

Tutaj mamy do czynienia z działami o najcięższym kalibrze. Nos intensywny, leśne owoce, jeżyny, jagody, dużo drewna, garbników. Pełne ciało, muskularna struktura. W ustach bardzo dużo ciemnych owoców, śliwka, wiśnia jeżyna, aromaty wędzonki, borówka. Całość spięta kwasowością, podana na podkładzie z ostrych, szorstkich jak kora, wyrazistych tanin. Wino balsamiczne i potężne, spokojnie potrzebuje jeszcze paru lat na integrację tanin. Wymaga dekantacji przed podaniem.

Cena 103 zł, ocena 4/5

06. Hangacs

Wina degustowane na degustacji publicznej na koszt własny

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Restauracje, Węgry. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s