Czas na Beaujolais

Jak nakazuje francuska tradycja, w trzeci czwartek listopada, Winkolekcja po raz kolejny przypomniała o święcie młodego wina z regionu Beaujolais. Pan Sławek Chrzczonowicz, znanym miłośnik win z Francji, pokazał, że nie Beaujolais, to nie tylko młode wina, ale przede wszystkim świetnie zrobione wina gastronomiczne, które idealnie pasują do polskiej kuchni.

Tradycyjna kuchnia z okolic Lyonu jest bardzo podobna do kuchni polskiej, a wina z regionu Beaujolais często gościły na stołach mieszkańców regionu Owernia-Rodan-Alpy.

Pomysł na to, by świętować pojawienie się świeżego Beaujolais z nowego rocznika powstał we wczesnych latach 50-tych XX wieku i okazał się być najskuteczniejszą kampanią marketingową XX wieku. W roku 1956 sprzedano 1,7 milionów butelek Beaujolais Nouveau, a czterdzieści lat później sprzedaż osiągnęła zawrotne 35 milionów butelek. Obecnie sprzedaż nieco wyhamowała, w 2015 sprzedano 25,7 miliona butelek, a w roku 2016 sprzedaż zmniejszyła się o pół miliona butelek. Niemniej jednak Beaujolais Nouveau sprzedaje się dobrze za granicą, głównie w USA i Japonii.

Wydaje się, ze w Polsce wino sprzedaje się całkiem nieźle biorąc pod uwagę krótkotrwałość całej akcji i relatywnie niskie spożycie wina w Polsce. Dodatkowo warto wspomnieć, że na naszym rodzimym gruncie rośnie konkurencja pod postacią polskiego wina świętomarcińskiego, też pitego w listopadzie, które z roku na rok staje się bardziej dostępne i lepsze  jakościowo.

Inicjatywa Winkolecji jest tym bardziej warta wsparcia i wspomnienia, bo wina z Beaujolais to nie tylko nowe, świeże wina, ale też wina jakościowe z dziesięciu apelacji, które są często niedoceniane, gdyż region jest postrzegany głównie z perspektywy tych prostych, świeżych młodych win.

Jest to jedno z wyzwań winiarzy z regionu,  gdzie 50% produkcji to właśnie Beaujolais Nouveau.  Oczywiście dzięki niemu mogą się cieszyć najszybszym zwrotem z zainwestowanych środków w świecie winiarskim, ale jednocześnie wina z poszczególnych cru mają bardzo trudne zadanie, by zmienić popularną opinię o słabej jakości tych win.

Winkolekcja zaprezentowała 8 win, z których tylko jedno było klasycznym Beaujolais Nouveau, a pozostałe 7,  to wina z pochodzące z konkretnych apelacji.

Region Beaujolais można z grubsza podzielić na część południową, gdzie produkuje się świeże, owocowe, łatwe do picia wina, które są głównie sprzedawane jako Beaujolais Nouveau oraz część północną, gdzie znajdują się najlepsze winnice, leżące na glebach granitowych, zaklasyfikowane w dziesięciu apelacjach: Régnié, Morgon, Chiroubles, Fleurie, Juliénas, Saint-Amour, Chénas, Moulin-à-Vent, Brouilly, Côte de Brouilly.

beaujolais-map-768x874

Gamay Noir à Jus Blanc, to jedna z najstarszych, tradycyjnych odmian we Francji, uprawiana od 100 lat i jak wskazują badania jest spokrewniona z Chardonnay. Grona charakteryzują się mocnym wybarwieniem, z fioletowym odcieniem wysoką owocowością, wysoką kwasowością i niskim poziomem garbników. Gamay ma jeden z większych poziomów polifenoli.

W przypadku Beaujolais Nouveau używa się starożytnej metody, zwanej maceracja węglową, dzięki której wino ma te niezapomniane aromaty malin, truskawek, ale również i gumy balonowej i banana, ma wysoką kwasowość i niski poziom tanin. Te bogate aromaty owocowe zawdzięczamy tajemniczym substancjom, zwanymi tiolami. Motodę tę stosuje się głównie do win młodych, ale niektóre apelacje, jak Morgon czy Moulin-à-Vent, stosują ją do produkcji klasycznej linii win.

Więcej o maceracji węglowej pan Sławek Chrzczonowicz pisał tu.

Degustowana wina pochodzą ze stowarzyszenia kobiet współpracujących pod szyldem Etoiles en Beaujolais

 Plaisir de Pégase 2017 Domaine Baron de l’Ecluse

Winnica Domaine Baron de l’Ecluse należąca do rodziny Pégaz, jest położona 50 km od Lyonu, i przyciąga wzrok dzięki malowniczemu amfiteatrowi leżącym na jej terenie. Posiadłość przez lata była zarządzana przez Chantal Pégaz i jej męża, Jacques’a Gajowkę, ale jej stery od kilku lat przejął ich syn, Jean-François Pégaz. Do rodziny należy również druga winnica,  Domaine des Gaillards, prowadzona przez bratanka Chantal, Pierre’a Pégaz, którego wino mieliśmy przyjemność próbować.

Kolor fioletowy, w nosie bardzo aromatyczne, w ustach na początku bardzo kwaśne maliny i truskawki.

Bardzo eleganckie wino, wysoka kwasowość ma początku ustępuje później aromatom truskawek i malin. Nie ma tutaj aromatów banana i gumy balonowej. Cena 39 zł, Ocena 3/5.

01. BN

 

Beaujolais Rosé 2016 Domaine de la Grange des Maures.

To rosé pochodzi z największej apelacji regionu, czyli Beaujolais, która w 2010 roku obejmowała 7000 ha. W tym regionie przeważają gleby gliniasto-wapienne i granitowe. Rosé, stanowiące mniejszość w produkcji regionu, to wino bardzo przyjemne, o wyrazistej kwasowości, bardzo świeże i owocowe, idealne do jedzenia. Cena 49 zł, Ocena 3/5.

02. BN_Rose

Chiroubles 2016 Domaine de la Combe au Loup

Delikatne, zwiewne i ulotne wino z najwyżej położonej apelacji Chiroubles. 350 ha winnic apelacji leży na wzniesieniach wspinających się na wysokość 400 m npm., na lekkich, piaszczystych glebach. Wino oddaje charakter terroir i jest nadal lekkie, choć już z odrobiną ciała, z wyrazistą kwasowością o aromatach truskawek, fiołków i piwonii, pojawiają się też pierwsze ślady tanin. Będzie stanowić świetne dopełnienie do bigosu, którego własna kwasowość obniży tę z wina. Wino jest idealnie zbalansowane i bardzo pasuje do jedzenia. Cena 55 zł, ocena 3.5/5.

03. Chiroubles

Fleurie 2015 Domaine de la Bouronière

Winnice Fleurie, położone na granitowych glebach na wysokości 220-400 m npm., zajmują 855 ha, a wina z tej apelacji są uznawane za najbardziej delikatne, miękkie, zmysłowe i kobiece. Cru Fleurie jest nazywane Królową Beaujolais.  Należy je pić młode, ale można je też trzymać do 4 lat.

To wino ma więcej ciała, choć niewiele garbnika, jest bardzo kwiatowe, delikatne, zmysłowe i oczywiście owocowe. Jest to już wino poważniejsze, ma więcej ekstraktu, niższą kwasowość i ślad tanin. Zdominowane przez aromaty fiołków, brzoskwini i porzeczki. Cena 59 zł, ocena 3.5/5

04.Fleurie_1

Côte de Brouilly 2015 Domaine Baron de l’Ecluse

Apelacja Côte de Brouilly leży w samym sercu Beaujolais, na zboczach wzniesienia Mont Brouilly, na wyskości 320 m npm. Tutaj mamy do czynienia z poważnym winem, gdzie po raz pierwszy pojawiają się taniny, a nadal wyrazista kwasowość sprawia, że wino jest cierpkie, z wyrazistą nutą pieprzową. Cena 55 zł. Ocena 3.5/5.

05. Côte de Brouilly

Juliénas 2015 Château Bonnet

Château Bonnet to 400 letnia posiadłość w okolicy miejscowości Juliénas, którego właścicielami są od roku 1973 roku państwo Perrachon. Pierre Perrachon przez lata powiększał areał swoich winnic, dokupując parcele w sąsiednich apelacjach, a w roku 1986 przekazał stery posiadłości swemu synowi, Pierre-Yves, który obecnie pracuje wraz ze swoją córką, Charlotte.

Jak zademonstrował nowy kucharz restauracji Winkolekcji, pan Jarosław Uściński, wino z Julénas idealnie pasuje do mięsa z sosem musztardowym. Sos musztardowy to zawsze ryzykowne połączenie, szczególnie z winem o wyrazistych taninach, bo tanina może wytrącić się gorzką nutą. W przypadku Juliénas nic takiego się nie stało, bo wysoka kwasowość i niewielka ilość tanin świetnie się połączyły z wyrazisty sosem.

To znowu wino poważne, można je trzymać do 10 lat, jest uznawane za najbardziej paryskie beaujolais, chętnie serwowane w tamtejszych bistrach. Można je scharakteryzować w trzech słowach: siła, owoc i ciało. Oczywiście nadal dominuje kwaskowata truskawka i malina, ale dochodzą do tego aromaty dębu, drewna i ziemi. Cena 55 zł, ocena 3.5/5.

06.Juliénas_1.jpg

Morgon 2015 Domaine de la Plaigne

Morgon to drugie cru pod względem wielkości, po Brouilly, zajmujące 1126 ha w 2010 roku. Winnice położne są na glebach granitowo-łupkowych i dają wina solidne mięsiste. Morgon to również wina o potencjale dojrzewania do 15 lat i jak to w przypadku wszystkich Beaujolais, rewelacyjne do jedzenia. W przypadku wina z Domaine de la Plaigne, posiadłości należącej do Gilles’a i Cécile Roux, mamy nadal wysoką kwasowość, leciutką taninę i ten bardzo owocowy charakter, o aromatach wiśni, moreli i śliwek. Świetnie zbalansowane wino o  żywej, lekkie strukturze z wyrazistym owocem. Cena 55 zł, ocena 3.5/5.

07. Morgon

Moulin-à-Vent 2014 Domaine de la Plaigne

Nazwa apelacji Moulin-à-Vent, pochodzi od starego wiatraka, stojącego w okolicy, który w 1999 roku przeszedł renowację i odzyskał swoje skrzydła. Winnice leżą na piaskach z erozją granitu, z dużą zawartością manganu. Za młodu wina mają charakter bardzo owocowy i kwiatowy, a po latach do głosu dochodzą szlachetne nuty więdnących róż, przyprawy, i wreszcie trufle i piżmo, a nawet dziczyzna, są to wina najbliższe burgundom w charakterze.

Wino z posiadłości Domaine de la Plaigne czaruje aromatami słodkich owoców, więdnących róż i trufli. Poważne, skoncentrowane, soczyste, owocowe i kwiatowe, poziom tanin jest na tyle wysoka, że warto to wino podać do dobrego obiadu. Cena 59 zł, ocena 3.5/5.

 08.Moulin a Vent

Te osiem win jest reprezentacją wysokiego poziomu win z regionu Beaujolais. O ile we Francji te wina są już od lat zadomowione i łatwi dostępne, o tyle w Polsce ciągle brakuje tych ciekawych, uniwersalnych win, które również wyróżniają się akceptowalną ceną. Dla mnie wina z Beaujolais to świetna propozycja i wyzwanie dla importerów.

Degustowałem na zaproszenie Winkolekcji. Ceny win mogą się różnić  od tych, które obowiązywały w dniu degustacji. Wina są dostęne w restauracji i sklepie Winkolekcji.

Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane, 2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacja, Francja, Wydarzenia i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s