Pałac Mierzęcin – spojrzenie z winnicy

Jaki jest pałac Mierzęcin i dlaczego warto się tam wybrać, nawet jak nie jest się miłośnikiem wina, pisałem we wcześniejszym poście. Dzisiaj piszę o wizycie w winnicy i winiarni.

Winnica

Pałac w Mierzęcinie znajduje się w strefie mikroklimatu bardzo odpowiedniego dla uprawy winorośli. Na tym terenie od wielu lat nie obserwuje się anomalii pogodowych typu grad, chociaż w latach pięćdziesiątych przeszła przez ten teren trąba powietrzna. Teren ten znajduję się pod wpływem morza Bałtyckiego, które dostarcza ciepłe i wilgotne powietrze w głąb lądu. To sprawia, że zimy, choć mogą być mroźne, nie są tak dokuczliwe, a lata nie są przesadnie suche. Dodatkowo, obfitość wody gruntowej sprawia, że niepotrzebne jest dodatkowe nawadnianie winnicy.

Winnica Mierzęcin została założona w 2004 roku w miejscu bynajmniej nie przypadkowym. Zajmuje ona obszar prawie 7 ha i jest umiejscowiona na lekkim wzniesieniu, w najwyższym punkcie Majątku Mierzęcin. Pozwala to na lepsze nasłonecznienie i ogranicza występowanie chorób. Położone poniżej winnicy jezioro wpływano na nią pozytywnie dzięki tzw. efektowi wody. Woda pobiera energię słoneczną za dnia i oddaje w nocy, a to dobroczynne działanie wody wpływa na równiejsze i większe przyrosty rośliny, roślina jest jednolicie pokryta liśćmi, bez przerzedzeń. Oczywiście, ten przyrost masy zielonej musi być kontrolowany, a winorośl odpowiednio podcinana.

DSC01479DSC01465DSC01483DSC01466

W winnicy zasadzonych jest 34 000 krzewów występujących w 19 odmianach winogron, część z nich to odmiany vitis vinifera, pozostałe to hybrydy. Miedzy innymi są to następujące odmiany – Rondo, Merzling, Muskat Odesski, Bianca, Riesling, Rondo, Kernling, Cabernet Dorsa, Regent, Solaris, Jutrzenka, Reberger, Villaris. Odległość między krzewami wynosi 2.20 m, co pozwala na pełną mechanizację prac i wykonywanie ich z użyciem maszyn. W winnicy najwięcej krzewów jest ze szczepu regent, rondo i riesling, z których produkuje się też największą ilość win.

DSC01467DSC01477

Wielkość zbiorów zależy od wielu czynników, takich jak zabiegi chemiczne, opryski, dostarczanie mikroelementów i zabezpieczenie na zimę, ale największy wpływ ma pogoda, której przewidzieć się nie da. Średnio zbiera się około 30 ton winogron, ale każdego roku te ilości są inne, zazwyczaj niższe.

Winiarnia

Winiarnia znajduje się w osobnym, przestronnym budynku i jest wyposażona w profesjonalny sprzęt do obróbki winogron. Jest oczywiście prasa do winogron, maszyna do odszypułkowywania gron i jest też francuska korkownica z lat 50-tych, która, jak zapewnia nas Piotr Stopczyński, nadal świetnie działa i jest jak dotychczas niezawodna. Stalowe kadzie, w których dojrzewa wino mieszczą w sumie około 20,000 l wina, a wkrótce ilość ta ma się zwiększyć się do 60 000 l dzięki nowym kadziom.

Korkownica

Korkownica

Winiarnia - kadzie

Winiarnia – kadzie

Piwnica

Oryginalna piwnica znajduje się w jednym z najstarszych budynków na terenie Majątku Mierzęcin, który został zbudowany w roku 1869. Po wejściu do piwnicy otacza nas przyjemny chłód. Ta niska, stała temperatura jest utrzymywane dzięki grubym na ponad jeden metr murom piwnicy. W pierwszej części znajduje się długi stół z ławami, gdzie goście mogą degustować wini, a dalej, za kratami leżakują butelki z poprzednich roczników. Pałac może się już pochwalić kilkoma rocznikami win o wysokiej jakości zrobionych z danego szczepu. Za częścią degustacyjną znajduje się kolejna sala, gdzie też stoją kadzie z dojrzewającym winem i gdzie wino jest pakowane dla klientów.

Kolekcja win w piwnicy

Kolekcja win w piwnicy

Dystrybucja

Wino z Pałacu Mierzęcin, co raczej nie dziwi, nie jest oferowane w szerokiej dystrybucji. Głównym kanałem sprzedaży jest sprzedaż bezpośrednia z Pałacu – można je kupić na miejscu (Obecnie wina są oferowane z 10% zniżką). Można je też podobno zamawiać przez stronę internetową, ale nie mogłem jej znaleźć. Wino jest też oferowane w wybranych restauracjach. Dla firm z dużym budżetem marketingowym Pałac oferuje wina z personalizowaną etykietą.

Wina

Nie byłoby wina bez winnicy, winiarni i ciężkiej pracy człowieka, który jest odpowiedzialny za produkt końcowy i dba o każdy aspekt produkcji, od wyboru sadzonek to strategii marketingowej. Tym człowiekiem jest enolog winnicy Pałacu Mierzęcin, pan Piotr Stopczyński.

Pan Piotr oprowadzał nas po wyżej opisanych miejscach, opowiadając ciekawie i z pasją o swojej pracy w Mierzęcinie, o tym, jakie wina udało się zrobić i z czym enolog w Polsce się boryka, by zrobić dobre wina.

Enolog Piotr Stopczyński - odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu

Po prawej – Enolog Piotr Stopczyński – odpowiedni człowiek w odpowiednim miejscu

Według Piotra Stopczyńskiego, profesjonalne winiarstwo w Polsce rokuje na przyszłość i ma potencjał, ale sukces zależy od wielu czynników – miejsca na winnicę, areału upraw, odmian, umiejętności i talentu enologa, zaplecza technologicznego i co najważniejsze, podejścia do tego przedsięwzięcia jak do prawdziwego biznesu a nie jak do hobby. Jeśli produkcja wina jest traktowana jak realny biznes, z założeniem, że ma przynosić pewien zwrot z inwestycji po jakimś czasie, to szanse na jego realizację rosną. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że potrzeba do tego dużych pieniędzy.

Lista win, jakie zostały zrobione w Pałacu jest długa i odsyłam wszystkich zainteresowanych na stronę Pałacu.

Na zaproszenie pana Piotra, degustowałem cztery wina białe, wszystkie z rocznika 2014 i wszystkie smakowały wyśmienicie.

Solaris 2014

Pierwszy był Solaris, dająca wina wytrawne, z wyraźnym cukrem resztkowym i aromatami bardzo owocowymi.

Nos – owoce cytrusowe, jabłko, mango, mirabelka,

Usta – aromaty owoców cytrusowych, delikatnie wtopiona miodowa słodycz oparta na solidnym kwasowym kręgosłupie. Chrupkie słodko kwaśne owoce w płynie. Bardzo dobre 4/5

Noole Blanc 2014

Wyraźny aromat owoców tropikalnych. Podobnie jak Solaris, wyrazista kwasowość i słodycz cukru resztkowego. Kupaż wielu odmian białych winogron. Też bardzo dobre, choć Solaris trochę lepszy – 3.5/5

Riesling 2014

Riesling w niemieckim stylu półwytrawnym, lekki, mineralny i bardzo owocowy, z wyraźną nutą kwasową złamaną lekką słodyczą cukru resztkowego. Dominują aromaty cytrusowe i nuty miodu. Bardzo dobre – 3.5/5

Seyval blanc 2014

Bardzo kwiatowy, z delikatnymi nutami kwiatowymi, nutami wanilii, brzoskwini i akacji, które zdążyły się uwolnić po leżakowaniu w beczce z francuskiego dębu. Bogata i złożona struktura wina z długim, miękkim finiszem. Bardzo dobre – 3/5

Najbardziej smakował mi Solaris i Riesling, chociaż pozostałe były również świetne.

Solaris

Solaris

Na koniec chciałbym polecić również świetną restauracje Destylarnia, znajdująca się na terenie pałacu i serwującą wyśmienite dania, z użyciem produktów z ogrodu pałacowego. W karcie są również dania pod znakiem Slow Food.

Good food

Good food

Wypoczywałem w Pałacu Mierzęcin na koszt własny.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Podróże i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Pałac Mierzęcin – spojrzenie z winnicy

 1. Robert Szulc pisze:

  3,5 na 5 to hmm…

  Polubienie

 2. Rafał pisze:

  Witam , W jakiej mniej więcej cenie jest korkownica której używacie ? Pozdrawiam

  Polubienie

  • Witam,
   Nie wiem, bo nie używam tej korkownicy, a tylko opisałem, że używa jej się w Pałacu Mierzęcin. O ile pamiętam, z tego co mówił Pan Stopczyński, była on kupiona za granicą, ale nie mogę tego potwierdzić.
   Pozdrawiam
   Andrzej Staniszewski

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s