Bordeaux, pielgrzymim szlakiem

Wrażenia po degustacji win z Prawego Brzegu Bordeaux zostały już prawie przyćmione wielkimi winami z Toskanii, których degustacja odbyła się w kwietniu i o których napiszę niebawem. Jednak zanim przejdziemy do Włoch, zobaczmy, dlaczego warto zajrzeć do Winkolekcji po wina z Prawego Brzegu Bordeaux.

Prawy Brzeg przywodzi na myśl średniowieczne miasteczka, posiadłości i winnice, które w Średniowieczu, dostarczały wina i żywność dla pielgrzymów zdążających do Santiago de Compostela. W tamtym okresie winnice na Prawym Brzegu Bordeaux rozwiały się i działały znacznie prężniej niż te na Lewym Brzegu, bo po pierwsze istniał popyt na ich produkty, a po drugie, winnice na Lewym Brzegu zaczęły się na poważnie rozwijać w późniejszych wiekach.

Jedna z francuskich tras pielgrzymki do Santiago de Compostela wiodła przez miasto Saintes, dalej schodziła na południe do Bordeaux, omijając tereny Lewego Brzegi i prowadziła do miejscowości Ostabat i dalej do Pampeluny w Hiszpanii.

Główne cechy Prawego Brzegu Bordeaux

Posiadłości, czyli Châteaux, są mniejsze niż na przeciwległym brzegu.

Roczne średnie temperatury są nieco wyższe niż na Lewym Brzegu, stąd lepiej sobie tu radzi Merlot i Malbec, odmiany wymagające więcej słońca i dłuższego okresu dojrzewania, chociaż Cabernet Sauvignan też sobie tutaj nieźle radzi.

Lewy Brzeg zaczął się rozwijać od początku XVI wieku, po tym, jak w roku 1453 miasto i region Bordeaux, po trzystu latach w rękach Anglików, wróciło do Francji i władze francuskie zaczęły w tam poważnie inwestować. W XVI wieku poproszono Holendrów o pomoc w osuszaniu bagien, na czym skorzystał między innym region Médoc.

Bordeaux zawdzięcza Holendrom rozwój regionu po prawej i po lewej stronie Żyrondy. Część Holendrów, nie otrzymawszy zapłaty, otrzymała ziemie, na których zaczęto uprawiać winorośl. Holendrzy, ze względu na swój gust, przyczynili się do rozwoju win słodkich, głównie w regionie Sauternes, oraz win zwanych wtedy czarnymi, czyli win czerwonych, jakie znamy obecnie. Te wina silnie konkurowały z klaretami, które robione były pod gusta Anglików. W późniejszych latach handlarze winem oraz znaczniejsi obywatele Bordeaux zaczęli nabywać tereny pod winnice, bo po latach wprowadzania nowych technik uprawy i winifikacji, produkować wina coraz lepszej jakości. Prekursorem tego trendu był Jean de Ponatc, właściciel Le Château Haut-Brion, zaliczanego do premier grand cru classé w klasyfikacji Médoc.. Przyciągnięci wizją rozwoju i zarobku, pojawiają się nowi właściciel, wśród nich królewscy parlamentarzyści, tacy jak Nicolas-Alexandre de Ségur czy Monteskiusz.

Pierwsze wino pochodzi z apelacji AOC Blaye Côtes de Bordeaux, obejmującą wielki obszar (4700 ha) na prawym brzegu u ujścia Żyrondy, gdzie produkuje się duże ilości wina, ale brak wśród nich win wybitnych.  Jedno z takich win opisywałem już tu.

Na tym obszarze występują gleby wapienne, piaszczyste oraz gliniasto-wapienne. Produkcja imponująca, bo aż 262 tys. hektolitrów, czyli ok. 35 mln butelek.

Wśród szczepów czerwonych uprawiane są głównie: Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Malbec. Uprawiane szczepy białe to Sémillon, Sauvignon Blanc i Sauvignon Gris, Muscadelle, Colombard.

Château le Grand Moulin Blanc 2013 AOC Blaye Côtes de Bordeaux

Początki posiadłości Le Grand Moulin, położonej w Saint Aubin de Blaye, w samym sercu apelacji Blaye Côtes de Bordeaux, sięgają roku 1904, kiedy to niejaki Gabriel BRUNETEAU nabył ziemie w tej okolicy i zajął się produkcją oraz handlem wina.

01. Maison Robin Chateau du Grand Moulin_map

Wino z Château le Grand Moulin, z dziesięciohektarowej winnicy, wytworzone jest  z dwóch odmian Sauvignon  –  w 90% z Sauvignon Blanc, dającego świeżość i aromaty zielonej trawy, skórki jabłka, egzotycznych owoców i cytrusów, oraz w 10% z rzadko używanego Sauvignon Gris, które daje ekstrakt, czyli ciężar i słodycz.

W ustach pełne świeżości, oferuje również ładną złożoność i finezję. Do picia w ciągu kilku lat. Wino nie nadaje się do zbyt długiego przechowywania. Dobry partner to ryb oraz, jak ktoś sobie życzy, to nawet do foie gras.

Ocena 2.5/5  – Codzienne wino, przyjemnie odświeżające

Cena 52 zł

01. Château le Grand Moulin Blanc 2013 AOC Blaye Côtes de Bordeaux

Château le Grand Moulin Rouge 2012 AOC Blaye Côtes de Bordeaux

Wino z tej samej posiadłości Château le Grand Moulin, z dopiskiem Collection Grande Réserve, dodanym raczej dla zwiększenia efektu marketingowego, niż dla określenia dodatkowych walorów, bowiem określenie réserve nie jest stosowane w przypadku klasyfikacji win bordoskich według norm AOC (Appelation d’Origine Controllée).

Wytworzone z Merlot w 75% i Cabernet Franc w 20% oraz z 5 % dodatkiem Malbeca, jest to wino o aromatach czerwonych owoców, głównie porzeczek, śliwek z lekką nutą wanilii i przypraw. Nos typowy dla win Bordeaux, z aromatami czerwonych owoców i aromatów beczkowych.  W ustach miękkie, gładkie, owocowe, ale o średnim ciężarze, z aksamitnymi taninami i odrobina pikantności w końcówce.

Temperatura serwowania 16°-17°C.

Podawać do pieczonych mięs, wędlin, pasztetów.

Ocena 2.5/5 – może być, ale są lepsze w tej cenie.

Cena 52 zł

02. Château le Grand Moulin Rouge 2012

Côtes de Bourg to region rozciągający się na południe od Côtes de Bordeaux i trochę mniejszy od niego, obejmujący 3930 hektarów, gdzie dominują gleby wapienne, piaszczyste i gliniasto-wapienne. Produkcja również imponująca, 210 tys. hl, czyli ok. 28 mln butelek. Spośród odmian czerwonych sadzi się głównie odmiany Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon oraz Malbec. Odmiany białe są uprawiana na obszarze zaledwie 25 ha i jest to głównie Sauvignon Blanc.

03. Cotes de Bourges

Château de Rivereau 2010 AOC Côtes de Bourg

Wino zrobione przez niewielkie przedsiębiorstwo z siedzibą i winnicami w miejscowości Pugnac, w 70% ze szczepu Merlot oraz z 30% z Cabernet Sauvignon. Poziom alkoholu 14%.

03. Pugnac_mapa_Château de Rivereau 2010_c

Wino dobrze zbudowane z aromatami jagód, porzeczek, lukrecji z nutą wanilii i dębu.

W nosie aromaty porzeczki, pojawiają się aromaty ewoluowane, skóra i ziemia. W ustach krągłe, miękkie z zaznaczonymi taninami. Wino dobrze zbudowane, więcej elegancji niż poprzednie, z aromatami jagód, porzeczek, lukrecji, z nutą wanilii Świeże, czyste i eleganckie z długim finiszem i wtopionymi taninami. Wino z bardzo dobrego rocznika 2010.

Czystsze niż poprzednie czerwone z Château le Grand Moulin, z silniejszą strukturą i wyższym poziomem garbników i kwasowości.

Ocena 3/5  – Solidne i skoncentrowane

Cena 55 zł

03. Château de Rivereau 2010

Saint-Émilion to obszar 2260 ha ziem leżących na płycie wapiennej, dzięki czemu dominują tam gleby wapienne, gliny z wapieniem oraz piaski, żwiry. Produkcja: 131 tys. hl, czyli około17,5 miliona butelek.

W Saint-Émilion produkuje się tylko wina czerwone, głównie z odmian Merlot w 60%, Cabernet Franc i Cabernet Sauvignon.

Libournais-Region-Wine-District-Map

Château La Caze Belleuve 2010 AOC Saint-Émilion

To wino pochodzi z 13 hektarowej posiadłości należącej do Philippe Faure. Winnica obsadzona jest trzydziestoletnimi krzewami, z owoców, których powstają wina okrągłe, owocowe i zrównoważone.

Jest to kupaż Saint-Émilion, składający się w 80% z Merlot, o 20 % z Cabernet Franc 20%, z aromatami malin i jeżyn, dojrzewający przez 12 miesięcy w dębowych beczkach.

W ustach mocno owocowe, pojawia się śliwka, porzeczka i czarny bez. Taniny nie przeszkadzają i są już ładnie wtopione, wysoka kwasowość, ale niedominująca. Czyste i zbalansowane.

Temperatura serwowania 16°-17°C,  do jagnięciny, wołowiny i kaczka.

Cena 85 zł

Ocena 3.5/5 – czyste i przyjemne

04. Château La Caze Belleuve

Lalande de Pomerol

Jest to obszar na północny zachód od Saint-Émilion, sąsiadujący od południa z Pomerol, obejmujący obszar 1090 ha, gdzie produkuje się głównie wina czerwone (86%) oraz trochę win białych 14%. Roczna produkcja wynosi 56 tys. hl, czyli 7,5 mln butelek.

Odmiany czerwone to głównie Merlot, Cabernet Franc, Cabernet Sauvignon oraz Malbec, uprawiane na glebach gliniastych, gliniasto-żwirowych, żwirowych i piaszczystych.

Pomerol, region sąsiadujący od południa z Saint-Émilion i od północy z Lalande de Pomerol zajmuje tylko 800 ha. Istotą Pomerol są gleby gliniaste oraz piasek i żwir na podłożu gliniastym.

Château La Fleur Chaigneau 2004 AOC Lalande de Pomerol

Informacja na stronie internetowej posiadłości informuje o historii powstania winnicy. Otóż, właścicielem jest pan, będący od 1996 roku, notariuszem z Libourne, który wśród swoich klientów, miał okazję poznać wielu winogrodników z całego regionu. Relacje, jakie z nimi zawiązał, pozwoliły my docenić i zarazić się pasją do ich pracy, jak i owocami ich pracy.

Zatem, w naturalny sposób, w lipcu 2002, nabył on trzy winnice o dużym potencjale w gminie Neac, w apelacji Lalande de Pomerol, gdzie posiada winnicę Château La Fleur Chaigneau i winnicę Ambroisie oraz w apelacji Montagne Saint-Émilion, gdzie położona jest winnica Château Virgile,

Wino jest już obecnie ponad dziesięcioletnie, i jest kupażem 70% Merlot i 30% Cabernet Franc, ze średnim poziomem alkoholu, tj. 13.5%.

Kolor czerwony z białą obwódka, pokazujący wiek tego wina.

W nosie czarna porzeczka i wiśnia, usta bardzo owocowe, mimo wieku, owoc bardzo świeży, wyrazista wiśnia, potężne garbniki ze skórek i szypułek, wanilia, ale to wino ma nadal duży potencjał dojrzewania, pojawiają się jeszcze nadal aromaty zielone, tak, jakby to wino nadal do końca się jeszcze nie ułożyło. Wina potężne, toniczne, cieliste.

Wino to pokazuje wielki potencjał win z Bordeaux, 16 lat to dla wielu z nich dopiero początek, kiedy zaczynają pokazywać strukturę i moc, jednocześnie zachowując świeżość owocu.

Cena 79 zł

Ocena 3/5 – solidna porcja garbnika w owocowej otoczce

05. Château La Fleur Chaigneau 2004 AOC Lalande de Pomerol

Château Mazeyres 2011 AOC Pomerol

Château Mazeyres położony w sercu Libourne jest ściśle związany z historią Pomerol, miejscem którego historia sięga czasów rzymskich.

Posiadłość Mazeyeres, ze swoim dworem zbudowanym pod koniec XVIII wieku, została zakupiona na początku XX wieku przez rodzinę Querre, która nie szczędziła wysiłków, by stworzyć delikatne i owocowe wino, przeznaczone głównie dla klientów francuskich restauracji. W 1988, rodzina Querre zdecydowała się na sprzedaż posiadłości w całości funduszowi inwestycyjnemu należącemu do Banku Société Générale, który po kilku latach, w 2010, sprzedał posiadłość firmie z sektora ubezpieczeniowego, Sogecap, również należącej do tego banku.

W 1992, Alain Moueix, dyplomowany enolog, wywodzący się z rodziny zajmujące się uprawą winorośli i handlem winem od czterech pokoleń, został zatrudniony przez zarząd Château Mazeyres.

Alain Moueix przyczynił się do ożywienia winnicy poprzez powiększenie jej powierzchni i zmianę metod uprawy winorośli, produkcji wina i dojrzewania. Winiarnia, pomieszczenie do fermentacji i piwnica do przechowywania wina zostały zmodernizowane, budynek pałacu odnowiony, a jakość win maksymalnie podniesiona.

Kierowany ambicją utworzenia z tej posiadłości wyjątkowego miejsca, Alain Moueix zaczął owocna współprace z négociants – handlarzami wina z regionu Bordeaux i przez ostatnie 20 lat pracował, aby osiągnąć dalekosiężną, międzynarodową sławę win z Château Mazeyres.

06. Château Mazeyres_map

To wino to klasyczny Pomerol zrobiony ze szczepu Merlot w 80% i z Cabernet Franc w 20% w kolorze rubinowym z purpurowymi refleksami. W nosie na początku pojawią się aromaty wanilii i orzechów laskowych, dalej pojawiają się aromaty truskawkowe, jeżynowe i wiśniowe, wyraziste, ale jednocześnie aksamitne, lekko dymne i ziołowe – lukrecja, rozmaryn. W ustach pełne i okrągłe, z solidną strukturą, świeżym owocem, wyrazistymi, ale wtopionymi taninami i orzeźwiającą kwasowością i długą, pikantna końcówka o lekkich nutach dębowych i cedrowych.

Temperatura serwowania 17°-18°C, idealne do jagnięciny i dziczyzny.

Cena 152 zł

Ocena 3.5/5 – wino z klasą

06. Château Mazeyres 2011 AOC Pomerol

Château Grand Barrail Lamarzelle Figeac 2008 AOC Saint-Émilion Grand Cru

Pałac Grand Barrail Lamarzelle Figeac położony jest na żwirowych i piaszczysto-gliniastych  glebach ułożonych w formie tarasów, które rozciągają się na północny-zachód w kierunku miejscowości Libourne i Pomerol. Historycznie, i ciągle nadal, jest to region uznany ze względu na wysoką jakość produkowanych tutaj win, znanych z elegancji i subtelności. Znajduje się też po sąsiedzku z Château Figeac, którego wino opisuje poniżej.

07. Château Grand Barrail Lamarzelle Figeac_map

Krzyż, znajdujący się na etykiecie wina odnosi się do chrześcijańskich korzeni miasta Saint Émilion. To średniowieczne miasto, założone w VIII wieku przez mnicha, znane jest dzięki swoim budowlom wznoszonym przez wieki przez różne zakony religijne. Krzyż symbolizuje również skomplikowana historię posiadłości Le Château Grand Barrail Lamarzelle Figeac .

Znana pod koniec XIX wieku jako La Marzelle-Figeac, winnica została całkowicie zrekonstruowana w 1895 roku przez przedsiębiorcę z północy Francji, Pana Boucharda, po ataku filoksery.

Posiadłość powstała w wyniku połączenia dwóch dzierżawionych majątków, Clos Lamarzelle Grand Barrail i Lamarzelle-Figeac, oderwanych od Pałacu Figeac w drugiej połowie XIX wieku. Posiadłość sąsiadująca z Clos Lamarzelle została dołączona w roku 1906.

Począwszy od pierwszych wydań słynnego przewodnika po winach z Bordeaux, Bordeaux et ses vins, pióra Édouarda Féreta, wina z Château Grand Barrail  Lamarzelle były uważane za jedne z najlepszych win regionu Saint Émilion.  Wina z posiadłość znajdowały się na liście Saint Emilion Grand Cru Classé w klasyfikacji win z Saint Émilion od roku 1959 do 1996.

Rodzina Carrère, która przejęła własność po Panu Bouchard, kierowała się taką dewizą dotyczącą ich win: Kto mnie pije, mnie kocha i chce tylko mnie.

W 2008 roku warunki klimatyczne na terenie posiadłości były bardzo ciężkie. Winnice nawiedził mróz, grad, a krzewy Merlota zostały zaatakowane przez choroby, co znacznie zmniejszyło zbiory. Na szczęście, dzięki znajomości terroir, doskonałego stanu winorośli i bardzo dobrej pogodzie we wrześniu i październiku, zapewniono w winnicy bardzo dobre warunki do dojrzewania gron.

Dzięki tym wysiłkom w winnicy i winiarni, udało się osiągnąć dojrzałość gron, gdzie bogactwo owocu jest równoważone przez świeżość w ustach. Udało się osiągnąć elegancję i subtelność, jednocześnie unikając nadmiernej ekstrakcji i zbytniej dojrzałości.

To wini jest kupażem 70% Merlot i 30% Cabernet Franc o kolorze purpurowym, ale już pojawiła jest biała obwódka, świadcząca i wieku tego wina.

Nos bogaty, złożone aromaty dojrzałych owoców, skóra, lukrecja, stary strych, dąb, beczka

W ustach na początku atak kwasowości, za którym następują aromaty dojrzałych jeżyn, wiśni, śliwek, tostów, oraz nuty tytoniu, anyżu i lukrecji. Dobra struktura i nadal młodzieńczy, świeży charakter, a jego słodycz dopiero się przebija przez taniny i kwasowość. Bardzo dobrze zrównoważone taniny i kwasowość.

Temperatura serwowania 16°-18°C.

Podawać do wędlin, jagnięciny, pasztetów oraz klasycznie do steków

Bardzo gastronomiczne, świeże, z poważna strukturą i ciałem, wtopione taniny.

Cena 139 zł

Ocena 4/5 – dla mnie najlepsze wino tej degustacji

07. Château Grand Barrail Lamarzelle Figeac

La Grange Neuve de Figeac 2008 AOC Saint-Émilion Grand Cru

Ostatnie wino tej degustacji to okręt flagowy Prawego Brzegu i Saint-Émilion, posiadłości Figeac, po którym każdy z uczestników spodziewał się najwięcej.

Jak głosi wieść, historia miejsca, na którym obecnie mieści się posiadłość, sięga II wieku, gdzie odnaleziono ruiny starożytnej willi, należącej podobno do rodu Figeacus, od nazwiska którego posiadłość wzięła swoja nazwę. Nie należy mylić Château Figeac z miejscowością Figeac, położona w regionie Langwedocja-Roussillon. Przez wieki posiadłość przechodziła z rąk do rąk, doświadczała przez wieki wojen i pożarów, a wielkość winnic również ulegała zmianie ze 130 hektarów do zaledwie 54 ha obecnie. Od ponad 120 lat (1892 r.) do dzisiaj posiadłość należy do rodziny Manoncourt i jest zarządzana przez dwóch panów, Frédérica Faye i Jean-Valmy Nicolas, dbających o jakość oraz utrzymanie miejsca dla swoich win w klasyfikacji Saint-Émilion Grand Cru.  

08. La Grange Neuve de Figeac 2008_map

Od 1945 roku do 2012 roku la Grange Neuve Figeac było drugim winem z posiadłości Figeac, dopóki nie zostało zastąpione przez Petit Figeac. Do wytworzenia La Grange Neuve Figeac używa się owoców z młodszych krzewów, co nie zmienia faktu, że jest to wino pełne, skupione, przy tym niepozbawione lekkości.

Do jego wytworzenia użyto trzech odmian stanowiących podstawę kupażu bordoskiego, czyli Cabernet Sauvignan, Cabernet Franc i Merlot, co dało wino potężne, ale jednocześnie eleganckie i zrównoważone, z 13% alkoholu.

W nosie aromaty owocowe, równoważone nutami lukrecji i wanilii, w ustach zrównoważone i eleganckie. Na początku pojawiają się aromaty owocowe, głównie wiśnia, porzeczka i jeżyna, dalej są też aromaty beczkowe, dąb i wanilia, a na końcu aromaty ziemi, dymu z cygara i skóry.

Bardziej eleganckie niż powyżej opisane Château Grand Barrail Lamarzelle Figeac, ale bardziej przekonało mnie wini z Grand Barrail Lamarzelle Figeac.

Temperatura serwowania 17°-18°C.

Jagnięcina, dziczyzna, dojrzałe sery.

Cena 195 zł

Ocena 4/5 – koniecznie trzeba spróbować

08. La Grange Neuve de Figeac 2008

Do tego wpisu korzystałem z prezentacji Bordeaux –Brzeg Prawy Pana Sławomira Chrzczonowicza z Winkolekcji

W degustacji wziąłem udział na zaproszenie importera Winkolekcja. Dziękuję.

Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane, 2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.

 

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacja, Francja i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s