Azienda Corino, dyskretny urok Barolo

W Vinotece 13 gościli ostatnio Giuliano i Stefania Corino, właścicieli winnicy i winiarni Corino z regionu Barolo we włoskim Piemoncie, którzy przy tej okazji przedstawili niektóre spośród swoich win.

Rodzina Corino jest związana z winiarstwem od roku 1952, kiedy to osiedlili się oni w okolicy miasteczka La Morra i zaczęli zajmować się uprawą winorośli. Początkowo nie produkowali oni własnego wina, a jedynie sprzedawali winogrona lokalnym producentom.

azienda-corino_map

Do roku 2005 rodzina Corino zarządzała winnicami o powierzchni 15 hektarów,  jednak  kiedy nadszedł czas, by stery rodzinnego przedsiębiorstwa przejęło młodsze pokolenie, dwaj bracia, Renato i Giuliano, postanowili podzielić się ziemią i rozpocząć produkcję na własną rękę.

Renato Corino otrzymał działkę około siedmiohektarową, położona na północnym zachodzie od miejscowości La Morra, a Giuliano Corino, działkę ośmiohektarową i dodatkowo zachował prawo do historycznej nazwy oraz prawo do używania marki Corino.

Obecnie, winnica należąca do Giuliano, zajmuje obszar 9.5 hektara w miejscowości La Morra, około 10 km na południowy zachód od Alby, a jego winnice są położone na wysokości około 250 m npm, gdzie najlepiej dojrzewa Nebbiolo, najbardziej reprezentatywny szczep Piemontu. Oprócz Nebbiolo, rodzina Corino uprawia odmiany Barbera i Dolcetto

Praca w winnicy i w winiarni jest wykonywana przez Giuliano, jego żonę, Stefanię, dwójkę ich dzieci i jednego pracownika.

W winnicy Corino produkuje się 9 różnych win, z których cztery zostały zaprezentowane podczas degustacji.

Corino Barbera d’Alba D.O.C. 2015

Kolor głęboko czerwony, z lekkimi refleksami fioletowymi

Jest to jeszcze dosyć młode wino, z aromatycznym nosem, pełnym aromatów ciemnych leśnych owoców i wiśni, jest świeże i o wysokiej kwasowości, pojawiają się również delikatne aromaty dębu, wanilii i świeżego drewna.

Usta pokazuję te same aromaty ciemnych leśnych owoców i wiśni, wino jest bardzo świeże, kwasowe i taniczne. Dla mnie jeszcze młode i nieułożone do końca, ale warto mu dać trochę czasu, a powinno się bardzo odwdzięczyć w przyszłości.

W beczce to wino spędzie tylko 3-4 miesiące, po wstępnym leżakowaniu w beczkach ze stali. Ten pobyt we francuskim dębie ma to wino zaokrąglić, dać mu trochę struktury i doprowadzić do lekkiej oksydacji.

Wino jest lekkie, owocowe, wiśniowe z delikatną, owocową słodyczą.

Ocena 3/5, Cena 65 zł

02. Barbera d'Alba 2015_ok_.jpg

Corino Langhe Nebbiolo, 2015

To wino  bardzo mnie zauroczyło, to jest  lekkie, zwiewne, bardzo napowietrzone, przestrzenne. Dojrzewało jedynie w beczkach stalowych, z maceracją na skórkach przez 5-7 dni, do jego produkcji użyto gron pochodzących z winorośli z młodszych nasadzeń.

Nos wiśniowy, lekki, usta lekko ściągające, taniczne, mimo, że wino nie dojrzewało w beczce, ma trochę więcej tanin i więcej kwasu niż poprzednia Barbera d’Alba.

Na początku wydaje się być trochę krótkie, z niską kwasowością i niskim poziomem garbników, ale z czasem zaczyna się otwierać i znacznie zyskuje.
Jest to wino lekkie i przyjemne, gdzie taniny pochodzą ze skórek, a nie z beczki. Bardziej taniczne i kwasowe od pierwszego wina, ładnie zbalansowane, aromaty bardziej otwarte, przestrzenne, napowietrzone. Jest też bardzo aromatyczne, perfumowane.

Ocena 3/5, Cena 85 zł

03. Langhe Nebbiolo 2015_ok.jpg

Corino Barolo DOCG 2012

Bardzo dobre wino, atakujące od razu aromatycznym, fiołkowym nosem, dalej pojawiają się słodkie owoce, czereśnia, słodkie wiśnie, lukrecja, fiołki i lekkie aromaty starej skóry.

Usta tak samo czereśniowe, lekko likierowe, o średniej kwasowości, z taninami już wtopionymi, chociaż wino nie jest bardzo garbnikowe, bo leżakowało w używanej beczce, która nie dodaje tak wiele tanin.

Wykonane w stylo modernistycznym, lekkim, bardzo aromatycznym i słodkim, gotowe do picia od razu, ale można też je trzymać, nawet 10 lat.

Ocena 3.5/5, Cena 165 zł

 04-barolo-docg-2012_ok

Corino Barolo D.O.C.G. Vigna Giachini 2012

Jest to wino robione z pojedynczej parceli Vigna Giachini, z krzewów 40-45 letnich.

D.O.C.G. Vigna Giachini to drugie Cru od Corino, pierwsze to D.O.C.G. Arborina.

W nosie jest bardziej skupione niż poprzednie Barolo, nie atakuje już tak bardzo intensywnymi aromatami, ale z czasem też pojawiają się fiołki, lukrecja i czereśnia.

Usta leciutko likierowe, miękkie, z dosyć wysoką kwasowością, (6g kwasu  na litr), z wyrazistym owocem, słodką czereśnią, z lekko pikantnymi garbnikami w końcówce.

40% wina dojrzewa w nowych beczkach z dębu francuskiego, a pozostałe 60% w używanych dębowych beczkach przez 24 miesiące, a po przelaniu, wino leżakuje jeszcze 12-14 miesięcy w butelkach, po czym trafia do sprzedaży. Barolo musi spędzić co najmniej 18 miesięcy w beczce, a następnie 20 miesięcy w butelce i dopuszczane jest do sprzedaży po 3 latach i dwóch miesiącach.

Obydwa Barolo były bardzo przystępne, bardzo nowoczesne, aromatyczne i zachwycały świetna równowagą między kwasowością i taninami i bogatym owocem.

Ocena 3.5/5, Cena 229 zł

Wina z Azienda Corino mogą się bardzo podobać, a zaprezentowane roczniki są w zasadzie gotowe do picia od razu. Wina są bardzo przystępne, aromatyczne i ładnie zrównoważone.

Wina dostępne w sklepie Vinoteka13 w Warszawie i Krakowie.

Degustowałem na zaproszenie Vinoteka 13

Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane,   2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacja, Włochy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s