Biedronka wprowadziła nową ofertę Wina Nowego Świata, która obowiązuje od 20 lipca 2015 do 16 sierpnia 2015 lub do wyczerpania zapasów.
W ofercie znajduje się 15 win z Australii, Nowej Zelandii, USA, Argentyny, Chile i RPA.
Na pierwszym miejscu katalogu dumnie stoi Fern Ridge Sauvignan Blanc z regionu Hawkes Bay w Nowej Zelandii z 13.1% alkoholu. A trzeba przyznać, że Wino z Paprociowej Grani jest dosyć szczególne.
Kolor: blado zielonkawy
Gęstość: dosyć wodniste, bez opadających „łez” jak to bywa w przypadku gęstszych win
Nos: Na początku wybijają się bardzo perfumowane nuty owocowe, daje się wyczuć cytrynę, limonkę, nuty słodszych owoców, jak markuja. W tle czai się zapach ziołowy, herbaciany i trawiasty.
Usta: Pierwszy łyk i duże zdziwienie – czuć pieprz, pieprz i jeszcze raz pieprz. Po pięciu minutach język nadal jest zdrętwiały. Po tym pierwszym uderzeniu udaje się wyłowić posmak cytryny i limonki, a w końcówce nuty trawiasto- ziołowe. Próbując po raz kolejny po kilkunastu minutach, ten pieprz się trochę wtapia i bardziej wyeksponowane są nuty trawiaste. Niemniej jednak ta ostrość przeszkadza i sprawia, że wino jest męczące. Nie da się go pić z przyjemnością.
Wino trudne i nieoczywiste, jednym może bardzo smakować, innym wcale. Jednakże należy wziąć pod uwagę, że, jak mówi Kevin Zraly, autor jednej z najlepszych książek dla pasjonatów wina „Wino, kurs wiedzy”, Nową Zelandię określa się jako światową stolicę szczepu Sauvignan Blanc i podkreśla się bujny i aromatyczny bukiet tamtejszego Sauvignan Blanc. Może więc on być: ostry, zdecydowany, pełen energii, ziołowy, rasowy, z nutami grejpfruta, limonki lub owoców tropikalnych – a nawet kocich siuśków. [1]
Mimo, że smaki w tym winie są ciekawe, to ta ostra nuta przytłacza i męczy. Dlatego według mnie wino to zasługuje na ocenę nie wyższą niż 2 – jest pijalne, ale nie jest aż tak dobre jak Greyrock Sauvignon Blanc 2013 recenzowany na Winicjatywie (i nadal dostępne w Biedronce za 24.99 zł), aby wydawać na nie 29.99 zł.
Jakby ktoś chciał połączyć to wino z jedzeniem, to myślę, że będzie pasować do sałatki nicejskiej, łososia ze świeżymi ziołami i koprem włoskim według przepisu mojej koleżanki Agaty z Read The Label lub do łagodnego, zielonego tajskiego curry.
Źródło wina: zakup własny autora
Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane, 2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.
[1] Kevin Zraly, „Wino, Kurs Wiedzy, wyd. II, s. 266
Pingback: Nowy Świat w Podkowa Wine Depot | Trzy kolory wina