Klub Wino w Łodzi, przy ulicy Kościuszki 132, to miejsce, gdzie każdy miłośnik wina powinien zajrzeć. Podczas mojej ostatniej wizyty znalazłem dwa wina, które okazały się być świetnym wyborem.
Vernaccia di San Gimignano 2013 DOCG Casa Alle Vacche
Vernaccia di San Gimignano to jedna z dziewięciu apelacji DOCG w Toskanii i jedyna spośród tych dziewięciu, nadana dla wina białego. To wino jest uznawane za jedno z najlepszych włoskich win białych. Jego renoma sięga czasów znacznie wcześniejszych niż rok 1993, kiedy otrzymało ono nominację DOCG i również wcześniejszych niż rok 1966, kiedy jako jedno z pierwszych otrzymało oznaczenie DOC.
Wino Vernaccia di San Gimignano to uznane za najbardziej szlachetne wino, którego renoma sięga czasów Renesansu i jest również związana z niegdysiejszym znaczeniem miasta San Gimignano, znanego ze swoich średniowiecznych wież.
Odmiana Vernaccia po raz pierwszy została wspomniana w roku 1276 w księgach miasta San Gimignano. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa vernaculum, które oznacza pochodzące z tego miejsca, lokalne. Zatem jest to lokalna odmiana pochodząca z tej części Toskanii. We Włoszech są również inne wina produkowane z odmiany Vernaccia, takie jak Vernaccia di Oristano z Sardynii oraz wino musujące, z apelacji DOCG Vernaccia di Serrapetrona, z włoskiej Marchii (Marche).
Jednak najbardziej znaną odmianą jest właśnie Vernaccia di San Gimignano, która jest ściśle związana z tym miejscem w Toskanii.
Mimo całej swojej historii wydaje się, że to wino jest przyćmione przez wspaniałe wina czerwone, takie jak Brunello di Montalcino, Chianti czy Vino Nobile di Montepulciano i nie gości na naszych stołach tak często jak wina czerwone.
Niemniej jednak jest to jedno z bardziej wyrazistych i charyzmatycznych win białych, charakteryzujące się skoncentrowaną, kamienną mineralnością.
To wino pochodzi z posiadłości Casa alle Vacche, położonej na północ od miasta San Gimignano, a jego wdzięczna nazwa I Macchioni, odnosi się do zarośli lub chaszczów, wskazując pewnie, na jakim terenie te winnice są położone.
Kolor jasno żółty ze złotymi refleksami.
Aromaty w nosie bardzo delikatne, głównie mineralne, z wyróżniającym się lekkim aromatem krzemienia. W ustach wino pełnej budowy, solidnie zbudowane, z aromatami kwiatowymi, migdałowymi i mineralnymi, wytrawne, rześkie i z długo utrzymującymi się aromatami i wysokim poziomem kwasowości. Vernaccia di San Gimignano odzwierciedla terroir z Toskanii, jest kamienne, mineralne, z aromatami ziół i kwiatów. Z delikatną goryczką w końcówce. Wino świetnie będzie pasować do białej ryby lub do cielęciny.
Cena około 53 zł.
Zenato Valpolicella D.O.C. Classico Superiore
Zenato to 75 hektarowa posiadłość, z winnicami na południe od Jeziora Garda, gdzie uprawia się lokalny szczep Trebbiano di Lugana, z którego powstają wina musujące, oraz z winnicami na wschód od Jeziora Garda i na północ od Werony, w regionie Valpolicella, gdzie powstają wina Valpolicella i Amarone.
Valpolicella Classico Superioer to klasyczne wino z regionu Valpolicella. Zrobione w 80% z gron Corvina, w 10% Rondinella i w 10% z Sangiovese. Dominują aromaty migdałów i fiołków, a wino, dzięki solidnej strukturze, ma duży potencjał na przechowywanie.
Wino pochodzi z winnic Costalunga w Valpolicelli, które leżą na podłożu z dominującym udziałem gleb wapiennych i kredowych.
Winogrona są zbierane ręcznie w pierwszej dekadzie października. Po ręcznym zebraniu gron i odszypułkowaniu, wina są macerowane przez okres 10 dni w stalowych beczkach (tankach).
Po zakończeniu fermentacji alkoholowej, wino jest przelewane do 50 lub 75 litrowych dębowych beczek, gdzie spędza około 12 miesięcy.
Kolor jest intensywnie ciemnoczerwony, rubinowy.
W nosie delikatne aromaty czereśni, wiśni w likierze i leśnych owoców, w ustach jest wytrawne, aksamitne i owocowe z aromatami rodzynek i wiśni. Wino jest wyraziste, ekstraktywne z dobrą strukturą, bardzo aksamitne i orzeźwiające. Świetnie zrównoważona kwasowość z delikatnymi, wtopionymi garbnikami.
Valpolicella należy do lżejszych win czerwonych i dlatego będzie świetnie się komponować do makaronów z różnymi sosami i do białych mięs, pieczonych lub grillowanych.
Cena około 55 zł.
Zakup własny autora
Vernaccia di Serrapetrona to nie odmiana tylko apelacja. Odmianą używaną w tej apelacji jest czarny szczep vernaccia nera – musi go być 85% w kupażu. Tej samej odmiany używa się do czerwonych win spokojnych w apelacji Serrapetrona.
PolubieniePolubienie
Racja, to apelacja DOCG, a nie szczep. Dziękuję za tę uwagę, już poprawiłem w tekście.
PolubieniePolubienie
Pingback: Lidl – między półkami | Trzy kolory wina
Pingback: Portfolio Tasting 2016 | Trzy kolory wina