Piemont, winnice wśród mgieł

Każdy winoman, który otrzaskał się już trochę z regionami i apelacjami Europy, na dźwięk słowa Piemont czujnie nadstawia uszu i z zainteresowaniem czeka, co się wydarzy.

Okazja, by spróbować win z tego regionu nadarzyła się w zeszłym tygodniu w Winkolekcji, gdzie opowiadał o nich pan Sławomir Chrzczonowicz.

Piemont, to kraina na północnym zachodzie Włoch, między Turynem, a Genuą, która przez wiele lat była we władaniu francuskiego Księstwa Sabaudii, najpierw jako cześć Księstwa Sabaudii-Piemontu, a później jako część Królestwa Sardynii, pod rządami dynastii sabaudzkiej, aż do roku 1860, czyli połączenia Włoch.

W Piemoncie uprawia się głownie odmiany czerwone, które stanowią 65% upraw.

Z Piemontu pochodzą takie potęgi jak Barolo i Barbaresco, wina z flagowego szczepu tego regionu, Nebbiolo, oraz wina z odmiany Barbera (Barbera d’Alba, Barbera d’Asti) i Dolcetto. Region jest nastawiony na wina czerwone, więc wina białe są w mniejszości i nie są tak wybitne ani znane.

Inne czerwone odmiany uprawiane w Piemoncie to Freisa, Bonarda, Grignolono, Croatina, Quagliano, Peleverga.

Pozostałe 35% produkcji win pochodzi z odmian białych, z których najważniejsze to: Moscato, Cortese, Arneis.

Inne odmiany białe uprawiane w Piemoncie, to Erbaluce, Malvasia, Favorita.

Erbaluce to biała odmiana z północno zachodniej części Piemontu, z której robi się wyśmienite słodkie Erbaluce di Caluso passito i wina musujące Erbaluce Spumante.

Moscato d’Asti 2015 Araldica DOCG Moscato d’Asti Dolece

Białe wino Moscato d’Asti to lekkie wino, o zaledwie 5% alkoholu, o aromatach brzoskwini, gruszek, jabłek, i winogron oraz miodu i białych kwiatów, robione z odmiany Muszkat, chodzi tutaj o muscat à petit grains, zwany w również muscato blanco.

Słodkie wino, któremu brakuje trochę kwasowości, żeby było bardziej ożywcze. Dosyć krótkie i w większych ilościach przytłaczające, ale pije się to jako aperitif, więc w niewielkich ilościach jest dobre.

Cena 43 zł, Ocena 2.5/5

01. Moscato d’Asti.jpg

Tataya Bianco 2014 Rocche dei Manzoni DOC Langhe

Beczkowe Chardonnay z Langhe. Wino z 2014 roku, o armatach czarnego bzu, białych kwiatów, orzecha kokosowego i zielonych jabłek, pojawia się skórka pomarańczowa. Trochę brakuje mu kwasowości, chociaż lekka goryczka na finiszu pozwala myśleć o nim jako towarzyszu do lekkiego posiłku.

Zarówno fermentacja, jak i starzenie odbywało się beczkach dębowych. Mimo tego zabiegu wino nie emanuje aromatami wanilii. Istnieje teoria, że fermentacja w beczkach powoduje, że aromaty tostowe i waniliowe nie są wtedy tak wyraziste jak w przypadku starzenia wina w beczkach.

Wino spędziło 15 miesięcy w beczkach, a następnie jeszcze w rok w butelkach.

Jest to wino w stylu typowym dla win białych w Langhe, bardzo świeże, a jednocześnie beczkowe Chardonnay.

Cena 99 zł, Ocena 3/5

02. Tataya Bianco.jpg

Dolcetto d’Alba Vigna Ciabot Russ 2012, Gagliasso, DOC Dolcetto d’Alba

Dolcetto, to odmiana winogron, której nazwa pochodzi od przymiotnika dolce, czyli słodki. Wynika to z tego, że winogrona kumulują wiele cukru i są słodkie. To wino natomiast jest całkowicie wytrawne. Dolcetto charakteryzuje się ciemną barwą, mocnymi aromatami kwiatowymi, niską kwasowością, może być garbnikowe, na ogół jest lekkie. Do podawania do codziennych dań.

To wino ma niską kwasowość i garbniki na średnim poziomie, ale jest bardzo owocowe i eksponuje aromaty wiśni, czereśni, malin i lukrecji, nuty likierowe, i suszone liście. Bardzo ładne wino.

Cena 59 zł, Ocena 3/5

03. Dolcetto d’Alba.jpg

Barbera d’Alba 2015 Gagliasso DOC Barbera d’Alba

Odmina Barbera charakteryzuje się bardzo ciemną barwą winogrona, dlatego często dodawana jest do Nebbiolo, o mniej intensywnej barwie, wysoką kwasowością, niskim poziomem garbników, dobrze integruje beczkę, jest bardzo owocowe.

To wino od Gagliasso ma dużo bardzo owocu, dzięki wysokiej kwasowości jest rześkie, owocowe aromaty wiśni, jeżyn i śliwki sprawiają, że będzie pasować do mięs i wędlin.To wino nie dojrzewało w beczce, a tylko w stalowych zbiornikach.

Cena 59.90 zł, Ocena 3/5

04. Barbera d’Alba 2015 Gagliasso.jpg

Langhe Nebbiolo Ciabot Russ 2014 Gagliasso DOC Langhe Nebbiolo

Nebbiolo, to flagowy szczep piemoncki, którego nazwa pochodzi od mgły (nebbia), która jest częstym zjawiskiem na wzgórzach Piemontu, Langhe i Barolo, szczególnie na wysokich wzgórzach Barolo. Mgła tworzy się w wyniku starcia zimnych mas powietrza napływających od północy ze strony Alp, z ciepłym powietrzem płynącym od południa od Morza Śródziemnego. Te mgły utrzymują się dosyć długo w ciągu dnia, do czasu, aż ciepłe powietrze nie obejmie całego wzgórza.

Nebbiolo charakteryzuje się wysokim poziomem tanin, aromatami wiśni róży, fig fiołków, ale również aromatami przyprawa, pieprzu, cegły, gliny i smoły. Mówi się, że Barolo im starsze tym lepsze, lecz też nie należy z tym aż tak bardzo przesadzać, wina 10-15 letnie powinny być u szczytu swego potencjału, choć zdarzają się wyjątki, że znacznie starsze wina wciąż są świetne.

Langhe natomiast to pokryte wzgórzami tereny na zachód, południowy zachód i na południe od głównych gmin w centrum Piemontu, Barolo i Alba. Na tych wzgórzach uprawia się winnice, gdzie sadzi się wszystkie główne odmiany Piemontu i w rezultacie powstają wina o apelacjach DOC i DOCG, takie jak to Langhe Nebbiolo.

Langhe Nebbiolo Ciabot Russ od Gagliasso sprawia wrażenie przestrzennego, nasyconego powietrzem, lekkiego, dalej pojawia się wygarbowana skóra, lukrecja i wanilia. W ustach taniny wyraźne, kwasowość wysoka, owoc wyrazisty. Bardzo przyjemne, ale trochę jeszcze surowe, do ułożenie przez 2 lata.
To wino potrzebuje towarzystwa, najlepsze będzie do mięs i do trufli. Takiego wina nie pije się bez jedzenia.

Cena 89.90 zł,  ocena 3/5

05. Langhe Nebbiolo Ciabot Russ 2014 Gagliasso.jpg

Barolo Rocche dell’Annunziata 2012 Gagliasso DOCG Barolo

Barolo DOCG

Miasteczko Barolo leży 10 km na południowy zachód od miasta Alba. Jedyne winnice, posiadające status DOCG to te leżące na stokach skierowanych na połdnie.

Barolo ma ceglasty kolor, w ustach mocne, skoncentrowane, z wyrazistymi taninami i z poziomem alkoholu 13%. Wina Barolo dojrzewają przez minimum 18 miesięcy w beczce i są dopuszczane do sprzedaży po minimum 3 latach. Barolo Riserva leżakują minimum 5 lat

Istnieją dwa główne style Barolo w zależności od typu gleby, na których leża winnice.

Pierwszy styl to wina lżejsze, reprezentowane przez wina z miejscowości La Morra i Barolo, z winnicami położonym na skałach wapiennych. Drugi styl reprezentują wina z Serralunga d’Alba, Monforte d’Alba i Castiglione Falletto, które są na ogół potężniejsze, co zawdzięczają położeniu winnic na podłożu z piaskowca.

05-1-barolo-map

Barolo Rocche dell’Annunziata 2012 Gagliasso zostało zdekantowane 5 godzin przed podaniem. W nosie nuty fiołkowe, wanilia i lukrecja. Mimo aż 14.5% alkoholu, prawie go nie czuć. Przepięknie ułożone, gładkie, aksamitne, dużo owocu, ładnie zbalansowany kwas z garbnikami, już ładnie ułożone, tylko do posiłku, mięso, bo samo jest zbyt intensywne.

Ocena 3.5/5 Cena 164 zł

06. Barolo Rocche dell’Annunziata 2012 Gagliasso.jpg

Barolo Dagromis 2011 Gaja DOCG Barolo

Dagromis to podobno jeden z producentów z okolicy Barolo, którego Antonio Gaja znał i hołdzie któremu zadedykował to wino.

Jest to bardzo męskie, ostre i wyraziste wino. W nosie pojawia się to wrażenie napowietrzenia, oprócz aromatów malin, fiołków i truskawek, pojawiają się aromaty garbowanej skóry, lukrecji i zapachy liściastego lasu jesienią.

Natomiast po skosztowaniu dostaję się potężnego kopa. W głowie się kręci od tego połączenia wyrazistych owoców wiśni, czereśni, jagód, porzeczek, lukrecji, smoły i innych aromatów przyprawowych, z ostrą, tnącą kwasowością i ściągającymi taninami.  Jednym słowem Perfekcyjne wino, na specjalne okazje.

Cena 295 zł, Ocena 4/5

07. Barolo Dagromis 2011 Gaja.jpg

Barbareso  2012 Gaja DOCG Barbareso

Barbaresco DOCG

Miejscowość Barbaresco jest położona zaledwie 25 kilometrów na północny wschód od Barolo. Podobnie jak w Barolo, tylko winnice położone na południowych stokach otrzymują klasyfikację Barbaresco DOCG.

Główna różnica między Barbaresco, a Barolo polega na różnicy w stylu. Winnice, gdzie uprawia się Barbaresco są położone na glebach wapiennych, co oznacza, że poziom tanin w tych winach jest niższy, podobnie jak w przypadku lżejszych Barolo z La Morra i Barolo. Druga różnice wynika z tego, że dzienna amplituda temperatur jest tutaj mniejsza niż w Barolo, co sprawia, że winogrona dojrzewają wcześniej. To pociąga za sobą dodatkowe cechy charakterystyczne Barbaresco – mniej tanin, lżejszy kolor i mniejsza paleta aromatów niż w Barolo. Uważa się, że dzięki temu Barbaresco jest łatwiejsze w odbiorze niż Barolo.

Mimo, że jest to najdroższe wino tej degustacji, jest to jedne z tańszych win od Gaji, którego najlepsze wina kosztują ponad dwa razy tyle.

Jednakże i to wino pokazuje najwyższą klasę winiarza, który z winogron potrafił wyczarować to niesamowicie długie, skoncentrowane, balsamiczne doświadczenie.

Można mówić, że wspaniały owoc, że intensywne i, że balans, ale tego trzeba spróbować samemu.

Wino jest trochę delikatniejsze niż powyższe Barolo Dagormis, jest miększe, taniny nie są tutaj tak ostre jak brzytwa i owoc jest bardziej gęsty. Bardziej kobieca wersja Nebbiolo, ale i bogatsza, bardziej przyozdobiona.

Jak ktoś ma na zbyciu parę stówek, to warto, chociaż Barolo Dagromis daje podobnie silne wrażenia.  To wino też jest tylko na specjalne okazje.

Cena 760 zł ,Ocena 4.5/5

08. Barbareso  2012 Gaja.jpg

Wina do nabycia w sklepie Winkolekcji w Warszawie

Wino – Skala ocen: 1 wino słabe, niepolecane, 2 pijalne, 3 dobre, 4 bardzo dobre, 5 wybitne.

Reklama
Ten wpis został opublikowany w kategorii Degustacja, Włochy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s